Reprezentacija Srbije dobila NOVI GRB: FSS objasnio zašto na novom simbolu imamo ljiljane (FOTO)

Fudbalski savez Srbije usvojio je novi grb koji će biti na dresovima svih reprezentativnih selekcija

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Srdjan Stevanovic/Starsportphoto ©

Fudbalski savez Srbije održao je sednicu Izvršnog odbora na kojem je bilo reči o saopštenjima Zvezde i napadima na Dragana Stojkovića Piksija, ali su donete i mnoge druge važne odluke.

Jedna od njih je i usvajanje novog grba Fudbalskog saveza Srbije, na kojem će pored dvoglavog orla biti i ljiljani. Upravo to su u tekstu na sajtu Saveza dodatno i objasnili, kako ne bi bilo polemike, jer ljiljane kao simbol koriste i u Bosni i Hercegovini.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

– Usvojen je grb koji će krasiti novi dres svih reprezentativnih selekcija Srbije. Institucionalni, dosadašnji grb Sveza, ostaje kao zvanični grb FSS, a novi grb će biti novi simbol sa kojim će se indentifikovati navijači i krasiće dres svih selekcija FSS.

– Ovo odvajanje grbova urađeno je na preporuku UEFA i to je trend koji su pratile mnoge evropske reprezentacije. Novi grb fudbalske reprezentacije Srbije inspirisan je tradicionalnim motivima i simbolima naše zemlje kroz istoriju: dvoglavi beli orao, ocila, ljiljani, crveni štit…Iz svakog perioda uzeto je po nešto i predstavlja miks naših najistaknutijih i najprepoznatljivijih simbola.

– Dvoglavi beli orao datira još iz doba Nemanjića, a simbol je preuzet iz Vizantije. Nalazi se na crvenoj pozadini (štitu) što simbolizuje hrabrost i nekadašnje srpsko carstvo, uz motive zlatne boje. Kroz našu istoriju pojavljivali su se različiti tipovi orlova, a izabrani sa grba je jedan od njih. U sredini se nalazi osmougaoni štit sa ocilima i inspiraciju je pronašlo iz grba Kraljevine Srbije iz 1882. godine.

– Ljiljan je jedan od najučestalijih motiva u heraldici. Kod nas ih srećemo iz doba Nemanjića (grbovi, kruna, novac), a njihov simbol oslanja se na stihove iz Starog i Novog zaveta i na kult Bogorodice. Ljiljane su od nas preuzeli Kotromanići, pa su odatle potom uveli i u Bosnu. Identični ljiljani sa grba reprezentacije nalaze se i na sadašnjoj zastavi i grbu Republike Srbije – navodi se na sajtu Fudbalskog saveza Srbije.

Kako izgleda novi grb Fudbalskog saveza Srbije koji će biti na dresovima reprezentacije možete pogledati OVDE.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar