Uspavljivanje bebe, iako ga zamišljate kao miran proces u kom ćete verovatno uživati uz svoje novorođenče, zapravo može da bude veoma stresno, naročito ako ste mlad i neiskusan roditelj.
Pojedine metode koje su uvrežene i za koje se veruje da pomažu bebici da lakše zaspi, zapravo su kontraproduktivni.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Na primer, ljuljanje bebe u kolevci nakon što je ona zaspala, česta je greška i umesto da dodatno umiri bebu, ono može da je probudi.
Takođe bebu ne možete na silu naterati da spava. Važno je da se upoznate sa njenim ritmom i da je ne uspavljujete prerano ili prekasno uveče.
Cucle, igračke i drugi rekviziti, takođe mogu i da razigraju bebu, pa nisu uvek delotvorni kada je reč o uspavljivanju.
Kako bi period u kom je neophodno da budete uz odojče dok ne zaspi i da mu pomognete u tome prošao što je moguće bezbolnije, a vi bili koliko-toliko odmorni i naspavani, obratite pažnju na sledeće stvari.

Atmosfera
Dete treba da doživljava spavanje kao sigurno i prijatno stanje u kom će želeti da ostane što duže. Zbog toga je prvenstveno važno da bebu ne silite da spava.
Zdrave i redovne navike koje se tiču spavanja, razvijaju se u periodu od 6. do 8. meseca po rođenju, i on u velikoj meri zavisi upravo od toga kako ćete se vi ponašati. Upravo u tom periodu, vi treba da utičete na to da beba oformi rutinu spavanja.
Možda je i suvišno reći kako su od presudnog značaja nežnost i ljubav, kao i prisna i opuštena atmosfera tokom uspavljivanja. Toplota i sigurnost su nešto na šta treba da obratite posebnu pažnju.
Dok se uspavljuje, dete treba da se oseća sito, sigurno i utopljeno, baš onako kako se oseća u majčinoj utrobi, zato treba da vam bude cilj da stvorite što sličnije uslove vašoj bebi kako biste olakšali ceo proces.

Najsličniji osećaj stvara povijanje i umotavanje deteta, kako je pokazalo jedno istraživanje.
U toku uspavljivanja možete da iskoristite i različite trikove, poput pevanja uspavanki i ljuljanja. Od velike pomoći mogu da vam budu i proizvođači takozvane “bele buke”.
U pitanju su redovni kućni uređaji koje sigurno imaju, a čiji zvukovi podsećaju na zvukove koje je beba čula dok je bila u materici. Od koristi će vam biti zvuk usisavača, prigušene televizije, muzike ili šum mora.
Sisanje takođe umiruje dete, pa cucle i flašice mogu da budu od koristi.

Mesto spavanja
Mesto spavanja treba da bude prilagođeno bebinim željama. Dok neka deca višem vole da spavaju u svojim krevetićima, druga vole da spavaju uz roditelje.
Tokom prve dve godine bi bilo dobro da se pridržavate potrebama vaše bebe i da joj se prilagodite kako bi ona imala bolji san.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)