Probudili ste se MAMURNI, a niste popili ni kap alkohola? Šta vam telo poručuje na ovaj način

Možda ste dehidrirani ili ste preterali sa slatkišima

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Glava vam tutnja, imate osećaj da ste veoma mamurni… I sve bi to bilo u redu da prethodne noći niste popili ni kap alkohola.

Simptomi poput dehidracije, mučnine, povraćanja, glavobolje, vrtoglavice i umora, klasični su znakovi mamurluka.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Ali oni su takođe uobičajeni simptomi povezani s nizom drugih problema.

Dehidriranost

Dehidracija je jedan od glavnih uzroka stvarnog mamurluka. Zato nije iznenađujuće da jednostavan nedostatak tečnosti može da pouzrokuje da se osećate loše. Čak i gubitak samo 1,5 odsto telesnih tečnosti može da može izazove glavobolju, umor, suva usta i vrtoglavicu.

Nedostatak tečnosti takođe može da dovede do fluktuacija u nivoima telesnih elektrolita kao što su natrijum i kalijum. A te neravnoteže stvaraju simptome nalik mamurluku, poput bolova u mišićima, vrtoglavice, lupanje srca i opšte malaksalosti.

Što da uradite? Počnite da se rehidrirate uzimajući male, česte gutljaje vode, supe ili napitka bogatog elektrolitima poput energetskih pića. Oduprite se porivu za velikim gutljajima jer će to, u stvari, dovesti do toga da telo izbaci više tečnosti, i još više pogoršai problem.

Foto: Shutterstock

Preterali ste sa slatkišima

Ako uživate u slatkim zalogajima kasno uveče, može da se dogodi da se sutradan osećate grozno. Previše šećera pre spavanja može da prouzrokuje skokove i padove šećera u krvi, što može da dovede do poremećaja sna i glavobolje, kao i drhtanja, mučnine ili opšteg umora.

Imajte u vidu da “preterano uživanje  šećeru” stvara razne probleme. Svako reaguje na hranu i šećer na svoj način. Nekima je možda potrebna velika količina dodatnog šećera da utiče na to kako se oseća narednog dana. Kod osoba s insulinskom rezistencijom ili dijabetesom, već male količine dodatnog šećera mogu da izazovu ova osećanja.

Što da uradite? Protiv loših efekata niskog šećera u krvi možete da se borite s mnogo vode i uravnoteženim doručkom s nemasnim proteinima, zdravim mastima i složenim ugljenim hidratima. Probajte kajganu s pireom od avokada na kriški tosta od integralnih žitarica, na primer.

Pomažu i neke jednostavne vežbe poput hodanja.

Prolazite kroz kofeinsku apstinenciju

Bez obzira da li pokušavate da prestanete sa kafom ili jednostavno niste imali vremena da popijete svoju dozu jutarnje kave, preskakanje kofeina, kada ga vaše telo očekuje je recept za grozan osećaj. Simptomi povezani s apstinencijom od kofeina uključuju prvenstveno glavobolju, ali se može manifestovati i pospanošću ili tromošću, razdražljivošću, teškoćama u koncentraciji, smanjenom budnošću i depresivnim raspoloženjem.

I na kraju, može uključivati mučninu, povraćanje i bolove u mišićima.

Foto: Shutterstock

Šta da uradite? Ako namerno isključujete kofein, smanjićete simptome odvikavanja postpenim smanjenjem konzumacije. Pokušajte da smanjujete doze u roku od nekoliko dana, umesto da odmah pređete sa pune šolje kafe na “nulu”.

Migrena

Čak i bez pića, buđenje s migrenom može da liči na jutro nakon teške pijanke. Osim pulsirajućeg bola u glavi, migrene mogu da izazovu osećaj mučnine i osetljivost na svetlost. Čak i nakon što se bol povuče, možete se osećati slabo ili iscrpljeno.

Što da uradite? Svi koji su je ikada imali, na žalost, znaju da ne postoji lek za migrenu, ali možda ćete moći da smanjite intenzitet preduzimanjem mera protiv simptoma čim ih primetite. Osim što morate što pre da uzmete propisani lek protiv migrene, poželjno je da se premestite u mračnu i tihu sobu, kao i da pijete tečnost i stavljate hladne obloge na čelo.

BONUS VIDEO:

 



Izvor: Objektiv.rs, miss7

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar