“Vuhan” pijaca usred Beograda: Nakon požara u Bloku 70, kineski prodavci posluju na BIZARAN način (FOTO)

Svinjske i pileće nožice, riba i žive patke samo su deo asortimana nove novobeogradske pijace

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Privatna arhiva, Masa Bandjur

Pre nešto više od pola godine kineski tržni centar u Bloku 70 na Novom Beogradu zadesio je ogromni požar, koji je potpuno uništio polovinu lokala. Naučeni na životne nedaće, vredni kineski trgovci brzo su se podigli iz pepela – iznajmili su mobilne kontejnere, koje su pretvorili u radnje, ali ovoga puta prehrambene robe… Iz jednog od kontejnera, kako se ekipa Objektiva uverila na licu mesta, širi se i dim, a ispred red Kineza.

Ći Leo (23) kaže da je došao po porciju pilećih nožica sa pirinčem, koje su ovde, kako ističe, najukusnije.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

– Velika je kriza zahvatila Kineze u Srbiji. Srbi sve manje kupuju kod nas, pa su mnogi odlučili da trguju sa svojim sunarodnicima i prodaju kinesku hranu. Ima svega, prodaju se živi pilići, svinjske i pileće nožice, riba, za svakog ponešto. Nemojte nam zameriti što je sve razbacano, ipak je ovo naša četvrt – kazao nam je Leo. Na improvizovanim tezgama prodaje se i sveže meso bez ikakvog rashladnog uređaja. Scene sa ozloglašene pijace u Vuhanu, za koju se veruje da je leglo koronavirusa, svaki dan se javljaju Milici Petrović, koja živi nedaleko od kineskog tržnog centra. Kako ističe, iako nema ništa protiv Kineza, sanitarni uslovi u kojima prodaju hranu su upitni.

PROBAJTE, LEPO JE

– Za pola godine ovde su otvorena dva velika marketa sa kineskom robom. Neverovatno mi je da na tezgama prodaju meso… Nema čega se nisam nagledala. Od živih pataka, koje prodaju u kavezima, do biljaka za koje ne znam šta su. Kinezi jesu naša braća i sa nama su bili u svim nedaćama, ali ovde je pitanje higijene – kaže Milica. Kinezi koji su nas spazili kažu da prodaju hranu prve klase.

ZAKON VAŽI ZA SVE

– Nema potrebe za frižiderom kad odmah sve rasprodamo. Sve se dogovorimo ranije kome šta treba. Probajte našu hranu, lepa je – kazao nam je kineski prodavac.

Šef Katedre za higijenu Medicinskog fakulteta u Beogradu Goran Belojević za Objektiv navodi da je zakon isti za sve.

– Meso i mlečni proizvodi moraju da se prodaju u rashladnim vitrinama, bilo da ih prodaje Srbin ili Kinez u Srbiji. Takav je zakon, i ma koliko mi bili bliski sa Kinezima, apelujem na sve da ni slučajno ne pazare meso koje se prodaje na tezgama. Upravo ovakvo meso veliki epidemiološki rizik, kao i parazitske i virusne infekcije. Oni koji prodaju meso na tezgi ili iz automobila rade to ilegalno – kaže Belojević.

Foto: Masa Bandjur

Inspekcija već zaplenila ribu U veterinarskoj inspekciji za Objektiv navode da će uz asistenciju komunalne milicije obaviti vanredni inspekcijski nadzor prometa hrane u Kineskom tržnom centru.

Veterinarskoj inspekciji je 14. 2. 2022. godine upućena elektronska prijava anonimnog potrošača da se u maloprodajnom objektu koji pripada ovom tržnom centru neuslovno prodaje riba i da se šire neprijatni mirisi. Tom prilikom, veterinarski inspektor je obavio kontrolu u tom objektu i utvrdio da je riba (uglavnom morski plodovi) legalno uvezena preko odobrenog skladišta, ali da u samom objektu ne postoje propisani uslovi za promet ribe.

Odgovornom licu je zabranjen promet hrane i neškodljivo je poništeno 15,5 kg zatečene ribe i morskih plodova. Protiv subjekta će biti podneta prijava nadležnom sudu.

Piše: EKIPA OBJEKTIVA

OVU I MNOGE DRUGE AKTUELNOSTI PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANJU OBJEKTIVA ZA 3. MART

Foto: Objektiv.rs

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!