U Srbiji se 1. aprila ujutru, suprotno očekivanjima i dotadašnjem toplom vremenu, zabeleo sneg. U svetu je do tog dana registrovano više od 912.000 registrovanih slučajeva kovida-19, preminulo je više od 45.000 ljudi, a oporavilo se nešto više od 190.000 pacijenata. Broj zaraženih je, kao u martu, i dalje bio rekordan u Sjedinjenim Američkim Državama – 205.035, na drugom mestu je bila Italija sa 110.574, treća Španija sa 102.136 slučajeva i četvrta Kina sa 81.554.
U Srbiji je uvedena prva dvodnevna zabrana kretanja, takozvani vikend-karantin, i to tokom prvog vikenda u aprilu. Ona nije važila za penzionere, koji su od 4 do 7 ujutru u nedelju mogli da odu do prodavnice. Vlasnici kućnih ljubimaca su mogli da šetaju svoje životinje u blizini mesta prebivališta u rasponu od sto metara od mesta stanovanja. Odobreno je više 22.000 zahteva za kretanje poljoprivrednih proizvođača tokom policijskog časa radi obavljanja neophodnih poslova. Prema podacima policije, oko 2.500 nesavesnih građana je prekršilo policijski čas.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u telefonskom razgovoru sa predsednikom Kine Si Đinpingom zahvalio na pomoći u zaustavljanju zaraze, kao i na bratskoj brizi za građane naše zemlje, a Si Đinping je potvrdio dolazak u Srbiju. Vučića je telefonom pozvao i predsednik Turske Redžepom Tajip Erdogan, i preneo mu da je svojim pozivom želeo da izrazi podršku predsedniku i građanima Srbije u borbi protiv Kovida 19. Predsednik Vučić je poručio da ćemo Vaskrs ove godine proslaviti u svojim srcima, i uglavnom u svojim domovima, i da će zabrana kretanja za građane biti od petka u 17 časova do utorka u 5 sati – najduža do tada.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da je od polovine marta zaposleno više od 2.500 mladih lekara. Nešto više od 400 osoba u Srbiji koje su obolele od koronavirusa potpuno je izlečeno do 13.aprila. Koronavirus je bio prisutan u skoro svim gradovima u Srbiji. Zbog najkritičnije situacije na jugoistoku zemlje počeo sa radom novi krizni štab za jug Srbije. Nakon tri sedmice od uvođenja vanrednog stanja, broj pritvorenih zbog kršenja mere samoizolacije iznosio je 139.
Sve osobe koje su u Srbiju dolazile iz inostranstva, morale su u obavezan dvonedeljni karantin. Za moratorijum na otplatu obaveza prema bankama odlučilo se 94 odsto građana. Dopremljeno je još pomoći iz Kine i Rusije, NIS je donirao „Er Srbiji” 270 tona avio-goriva, a osam aviona nacionalne avio-kompanije odnelo je pomoć Italiji. Probijen je tunel „Čortanovci” na budućoj brzoj pruzi Beograd – Budimpešta. Prekršajni sudovi u Srbiji izrekli su ukupno više od 120 miliona dinara novčanih kazni tokom prve dve sedmice od donošenja Uredbe o zabrani kretanja na javnom mestu tokom vanrednog stanja.
Vlada Srbije je donela odluku da zbog specifične situacije period samoizolacije za zdravstvene radnike, zatvorske čuvare i pripadnike Ministarstva unutrašnjih poslova traje 14, umesto 28 dana. Takođe, u potpunosti je zabranjen rad svih objekata i delatnosti koje podrazumevaju blizak fizički kontakt, kao što su frizerski i kozmetički saloni, fitnes klubovi, teretane, kladionice, kockarnice i automat klubovi. Odlučeno je da zastave na svim javnim institucijama od danas pa do daljnjeg budu spuštene na pola koplja. Ispiti na fakultetima u Srbiji su odloženi za vreme trajanja vanrednog stanja. Galenika je proizvela prvu seriju leka hlorokina koji se koristi za lečenje kovida-19, a Grad Beograd je u ime predsednika Srbije poklonio građanima 10.000 zastava Srbije.
Vlada je odobrila i paket od 5,1 milijardi evra pomoći privredi koja je bila u zastoju zbog pandemije. Najviše pažnje je posvećeno najranjivijem sektoru – preduzetnicima, malim i srednjim preduzećima. Država se obavezala da će tri meseca plaćati minimalac njihovim radnicima, odloženo im je plaćanje poreza i doprinosa na plate za narednu godinu i poreza na dobit za drugi kvartal, a omogućeno im je i korišćenje povoljnih kredita Fonda za razvoj i komercijalnih banaka. Nakon ublažavanja restriktivnih mera 28. aprila je održano prvo zasedanje Skupštine Srbije od uvođenja vanrednog stanja.
Otvorene su posebne ambulante za koronavirus u svim domovima zdravlja u Srbiji. U Beogradu su još tri improvizovane bolnice predate na upravljanje vojsci radi lečenja zaraženih kovidom 19 – u hali Ranko Žeravica (Hali sportova), hali Aleksandar Nikolić (Pioniru) i Štark areni. U kovid sistem je uključena i obnovljena vojna bolnica „Karaburma”, a za prijem obolelih je opremljen i Novosadski sajam. Jedinice atomsko-biološko-hemijske odbrane (ABHO) Vojske Srbije širom Srbije su nastavile dezinfekciju, dezinfikovano je i 220 hiljada ulaza u zgrade na teritoriji Beograda, a beogradske „Gradske pijace” su počele prodaju preko svoje internet stranice.
Epidemiolog dr Predrag Kon je izjavio da je razmišljao da ode sa čela tima epidemiologa, jer je nivo bezobrazluka i neosnovanih kritika prešao granicu dopuštenog, a odustao je od povlačenja nakon razgovora sa predsednikom. Na osnovu naređenja predsednika Republike i vrhovnog komandanta Vojske Srbije Aleksandra Vučića ministru odbrane Aleksandru Vulinu, rezervni major dr Predrag Kon vanredno je unapređen u čin sanitetskog potpukovnika.
Usred najveće krize u kojoj se svet našao u poslednjih nekoliko decenija bilo je i onih srećnih – u 31. kolu igre na sreću LOTO izvučena je sedmica, koja iznosi 56.543 740 dinara.
REGION
Vanredno stanje u Republici Srpskoj stupilo na snagu 3. aprila, 18 dana nakon što je uvedeno u Srbiji. Savet Evropske unije je imenovao Miroslava Lajčaka za Specijalnog predstavnika za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Zapadnog Balkana. Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i više sveštenika pušteni su nakon informativnog razgovora iz Uprave policije. Prvi put posle četiri godine hrvatski državni vrh je zajedno otišao na komemoraciju u Jasenovcu.
SVET
Od 193 zemlje članice Ujedinjenih nacija, do 2. aprila samo 18 zemalja nije prijavilo nijedan slučaj Kovida-19. U pitanju su bile pretežno male ostvrske države u Okeaniji i Africi, kao i Severna Koreja, Tadžikistan, Turkmenistan i Jemen. Generalna skupština UN usvojila je rezoluciju o borbi protiv koronavirusa u kojoj se apeluje na međunarodnu saradnju i multilateralizam. Planeta Zemlja je zbog opšteg karantina i zatvorenosti ljudi promenila vibracije. Papa Franja je izdvojio početnih 750.000 dolara pomoći za bolnice, škole, staračke domove i druge ustanove koje vodi Katolička crkva u siromašnim zemljama. On je poručio da je pandemija koronavirusa jedan od „odgovora prirode” na ljudsko ignorisanje trenutne ekološke krize, i dodao da je izbijanje epidemije ponudilo mogućnost da naučimo da shvatimo prirodu i razmišljamo o njoj. I Italijani su proveli Uskrs u karantinu, a Uskršnji koncert Andree Bočelija iz prazne milanske katedrale je putem interneta pratilo više od 24 miliona ljudi.
Kineski grad Vuhan je posle 76 dana izašao iz izolacije, a Evropska unija ju je produžila – restrikcija ulazaka u Šengensku zonu je produžena do 15. maja. Donald Tramp je naložio članovima svoje administracije da bar privremeno obustave finansiranje Svetske zdravstvene organizacije, zbog načina na koji je rukovodila pandemijom koronavirusa. Ministri finansija i guverneri centralnih banaka Grupe 20 industrijski najrazvijenijih zemalja sveta odobrili su privremenu obustavu otplate dugova najsiromašnijim zemljama.
U Italiji je od početka epidemije 69 lekara umrlo od zaraze, a ukupan broj zaraženog medicinskog osoblja je 10.000. Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen se izvinila Italiji zbog zakasnele reakcije Evropske unije u pandemiji koronavirusa. Zbog toga je gotovo polovina Italijana mislila da bi trebalo da napuste EU, a dodatno ih je razljutila još jedna vest. Od 37 milijardi evra pomoći iz budžeta EU Mađarskoj je namenjeno 5,9 milijardi, a Italiji svega 2,3 milijarde evra, iako je broj žrtava na Apeninskom poluostrvu neuporedivo veći. Uprkos zatvorenim granicama dva aviona sa sezonskim poljoprivrednim radnicima iz istočne Evrope stigla su u Berlin i Dizeldorf. Većina ih je stigla iz Rumunije, Bugarske, Ukrajine i Mađarske, gde su nadnice mnogo manje nego u Nemačkoj.
Dok je veći deo Evrope sprovodio stroge mere zabrane kretanja i kažnjavanja onih koji prekrše te mere, Švedska je i dalje odbijala da uvede restrikcije kretanja radi zaustavljanja širenja koronavirusa. Ni predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko nije verovao u koronu, već je savetovao svojim građanima da igraju hokej, piju votku i što češće idu u banjske saune kako bi se zaštitili od korona virusa. Ruski vojni transportni avion stigao je u Sjedinjene Američke Države, noseći tone medicinske opreme i maski kao pomoć u borbi protiv korona virusa. Kineski grad Šenžen zabranio je građanima da jedu mačke i pse, kao deo mera suzbijanja trgovine divljim životinjama zbog pandemije.
Širom Belgije telekomunikacioni operater Proksimus je pokrenuo 5G lajt mrežu, koja pokriva više belgijskih gradova, ali ne i Brisel. Naime, ta mreža nije u skladu sa strogim standardima u oblasti radijacije koje propisuje ovaj region, a koji je 50 odsto strožiji od standarda u ostatku Evropske unije. Hala u kojoj je trebalo da se održi takmičenje za pesmu Evrovizije u Roterdamu je pretvorena u bolnicu. Britanski premijer Boris Džonson primljen je u bolnicu zbog Kovida-19 Kraljica Elizabeta je u istorijskom obraćanju Britancima poručila da treba da pokažu snagu ranijih generacija. Pitamo se samo na koju tačno generaciju misli, pošto ih je, za svoje 94 godine, zapamtila mnogo.
SZO je upozorila da u svetu nedostaje šest miliona medicinskih sestara, koje su kičma svakog zdravstvenog sistema. U poverljivom američkom obaveštajnom izveštaju iznete su tvrdnje da su kineski podaci i brojke koje se odnose na epidemiju koronavirusa lažni. Peking je na to odgovorio da SAD treba da brinu o svojim građanima. Prvi put u istoriji su sve američke savezne države proglasile stanje velike katastrofe. Meksička kompanija koja pravi svetski poznato pivo „Korona” privremeno je stopirala proizvodnju, usled odluke države da se smanji produkcija svih neesencijalnih proizvoda.
Ponovo je došlo do razmene vatre između Indije i Pakistana duž takozvane Linije kontrole, koja deli spornu teritoriju Kašmira. Hiljade raseljenih Sirijaca vraća se u svoje domove u ratom razorenoj provinciji Idlib, iz straha od moguće epidemije koronavirusa u prepunim kampovima na turskoj granici, uprkos rizicima od obnavljanja konflikta.
KULTURA
Film „Dnevnik Diane Budisavljević” Dane Budisavljević je imao televizijsku premijeru u isto vreme na Prvom programu RTS i na HRT-u, na dan kada se obeležava sećanje na žrtve holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu – 22. aprila. Narodni muzej u Beogradu je ponovo otvoren, a predstave Jugoslovenskog dramskog pozorišta su se, između ostalih, mogle pratiti preko interneta.
IN MEMORIAM
Posle petnaestodnevne velike borbe sa infekcijom koronavirusa preminuo je dr Miodrag Lazić, direktor Urgentnog centra KC Niš i dugogodišnji lekar na Hirurškoj klinici niškog Kliničkog centra. Nišlije su se oprostile od doktora Lazića u vreme aplauza zdravstvenim radnicima u Srbiji uz pesmu „Marš na Drinu”, koju je omiljeni niški lekar u svom oproštajnom pismu naveo kao svoju želju za poslednji ispraćaj.
Proslavljeni srpski fudbaler i trener Radomir Antić, preminuo je u 72. godini. Nekadašnji predsednik Vlade Srbije u vreme SFRJ, akademik Dragutin Zelenović, preminuo je u 92. godini. Generalni sekretar i redovni član SANU Marko Anđelković, profesor genetike na Biološkom fakultetu u Beogradu, preminuo je u 75. godini. 73-godišnji glumac Milija Vuković, prvak Kruševačkog pozorišta, preminuo je nakon duge i teške bolesti.
Američki filmski, televizijski i pozorišni glumac, producent i reditelj Brajan Denehi preminuo je u 82. godini, kao i Bil Viters, legendarni soul muzičar, autor hitova „Ain’t No Sunshine”, „Lean on Me” i „Just a Two of Us”. Endrju Džek, britanski glumac iz „Ratova zvezda”, preminuo je u 76. godini od posledica zaraze virusom korona.
SPORT
Srpski košarkaš Miloš Teodosić izabran je u idealni tim Evrolige u prethodnoj deceniji. Njegov kolega Vladimir Štimac kupio je u Kini pet respiratora i 1.000 testova na kovid-19 i poklonio ih Srbiji.
Fudbalerima Crvene Zvezde u naredna tri meseca plate redukovane za 50 odsto, a igračima u engleskoj Premijer ligi za 30 odsto. I teniski kompleks na kojem se igra Ju-Es open u Njujorku postao je kovid bolnica. Sport je morao da sačeka idući mesec da bi polako počeo da se oporavlja, kao i ostatak sveta.
Piše: Ivan Marinković







Komentari (0)