Iran zaplenio tanker u Omanskom zalivu: “Pokušao da nanese štetu i poremeti izvoz nafte”

Prema navodima iranskih vlasti, tanker pod zastavom Barbadosa prevozio je iransku naftu

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Printscreen X/Osinttechnical

Iran je zaplenio naftni tanker “Ocean Koi“ u Omanskom zalivu, uz tvrdnju da je plovilo pokušalo da ometa izvoz iranske nafte, preneli su danas iranski državni mediji pozivajući se na saopštenje vojske.

Prema navodima iranskih vlasti, tanker pod zastavom Barbadosa prevozio je iransku naftu i pokušao da „nanese štetu i poremeti izvoz nafte iskorišćavajući regionalne okolnosti“.

Plovilo, koje se od februara nalazi pod američkim sankcijama, sprovedeno je do južne obale Irana i predato pravosudnim organima.

Zaplenа je usledila nakon nedavnih sukoba američkih i iranskih snaga u Ormuskom moreuzu, jednom od najvažnijih svetskih pomorskih pravaca za transport energenata.

Iran je prethodno značajno ograničio plovidbu kroz Ormuski moreuz, kroz koji je pre početka američko-izraelskog sukoba sa Iranom 28. februara prolazilo oko 20 odsto globalnog pomorskog transporta nafte.

BONUS VIDEO:

Izvor: Reuters

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar