Tenzično zatišje, na ivici eskalacije: Izrael najavio “veoma visoku cenu” za Iran nakon važnog brifinga

Analitičari smatraju da ovakve izjave služe kao poslednje upozorenje pred potencijalnu vojnu akciju

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Unsplash/ Shalev Cohen

Tenzično zatišje na Bliskom istoku prekinuto je oštrom porukom koja je stigla direktno iz izraelskog parlamenta. Predsednik Odbora za spoljne poslove i odbranu, Boaz Bismut, izjavio je da je iranski režim na korak od toga da plati „veoma visoku cenu“, šaljući do sada najjasniji signal da se u vojnim i političkim krugovima Izraela priprema direktan i snažan odgovor na aktivnosti Teherana.

Ova izjava usledila je odmah nakon zatvorenog bezbednosnog brifinga sa najvišim vojnim zvaničnicima, na kojem su analizirane poslednje pretnje i kretanja proiranskih snaga u regionu. Iako detalji same operacije ostaju pod velom tajne, ton Bismuta ne ostavlja mnogo mesta sumnji da je odluka o narednim koracima već doneta.

Uprkos ratobornoj retorici usmerenoj ka Teheranu, Bismut je uputio i specifičnu poruku domaćoj javnosti, pozivajući građane na smirenost i budnost. „Pozivam sve da nastave sa svojom rutinom, budu strpljivi i ostanu na oprezu“, naveo je on, pokušavajući da balansira između najave ozbiljnog sukoba i potrebe da se izbegne panika unutar samog Izraela.

Analitičari smatraju da ovakve izjave služe kao poslednje upozorenje pred potencijalnu vojnu akciju, ali i kao sredstvo psihološkog pritiska na iransko rukovodstvo. Dok se jedinice protivvazdušne odbrane i vazduhoplovstvo nalaze u stanju pune pripravnosti, svet sa zebnjom iščekuje da li će se „visoka cena“ o kojoj govore u Jerusalimu pretvoriti u novi otvoreni sukob koji bi mogao da zapali čitav region.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar