Ukus je drugačiji: Šta se dešava sa čašom vode preko noći?

Iako se često misli da je razlog tome prašina, pravi uzrok leži u hemijskim promenama

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Freepik/Drazen Zigic

Mnogima je navika da ostave čašu vode pored kreveta za slučaj da ožedne tokom noći. Međutim, ko god je ujutru popio gutljaj te vode primetio je da joj se ukus promenio i postao bljutav.

Iako se često misli da je razlog tome prašina, pravi uzrok leži u hemijskim promenama koje se dešavaju dok spavamo.

Šta se dešava sa vodom preko noći?

Voda ostavljena na otvorenom upija ugljen-dioksid iz vazduha. Taj proces je posebno izražen u spavaćoj sobi, gde vazduh koji izdišemo tokom sna direktno utiče na sastav vode u čaši.

Rastvaranjem u vodi, ugljen-dioksid stvara vrlo blagu ugljenu kiselinu. Ta kiselina zatim snižava pH vrednost tečnosti, zbog čega ona dobija prepoznatljiv, pomalo kiselkast i težak ukus. Voda jednostavno “izvetri” na molekularnom nivou.

Da li je takva voda bezbedna za piće?

Iako promenjen ukus može biti neprijatan, nauka potvrđuje da nema razloga za brigu. Odstajala voda nije opasna po zdravlje i neće vas otrovati. Naše telo bez problema podnosi blagi pad pH vrednosti koji se dogodi u čaši.

Studija objavljena u časopisu “Biotechnology and Bioengineering” potvrđuje da rastvaranje ugljen-dioksida uzrokuje pad pH vrednosti, ali ta promena nije štetna. Što voda duže stoji, kiselost neznatno raste, ali ostaje u sigurnim granicama.

Zbog toga neprijatan ukus nije znak opasnosti, već jednostavno gubitka svežine, pa nema razloga za paniku ako popijete gutljaj odstajale vode.

BONUS VIDEO:

Izvor: Index.hr

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar