Prva u regionu: Firma iz Niša kreće s proizvodnjom testova na koronavirus

Očekuje se da se u naredne dve-tri nedelje krene sa proizvodnjom 1.500 testova dnevno

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto/Pixabay

Srpska kompanija NeoMedica iz Niša uskoro će, prva u regionu i kao jedna od malobrojnih u svetu, početi proizvodnju testova na koronavirus, izjavio je danas predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.

Kako je saopštila PKS, on je rekao da će NeoMedica pokriti deo potreba domaćeg zdravstva za skupim testovima koje uvozi, a kasnije će i da ih izvozi na strana tržišta.

Čadež je ocenio da je NeoMedica dokaz inovativnosti, fleksibilnosti i sposobnosti domaćih kompanija da odgovore na najveće izazove sa kojima se svet suočava u vreme pandemije COVID-19.

“Već smo instalirali novu liniju za proizvodnju imunohemijskih testova na viruse, uključujući i COVID-19, a nadležna inspekcija Ministarstva zdravlja posetila je fabriku i proverila ispunjenost zakonskih – prostornih, kadrovskih i uslova koji se tiču opreme kojom raspolažemo”, rekao je vlasnik i direktor NeoMedike Saša Tričković.

Negotin NOVO ŽARIŠTE: Preminulo SEDAM osoba, zaraženo 296!

Uz veliku podršku koju nam je od početka pružila Privredna komora Srbije, očekujemo da po dobijanju dozvole za rad, u naredne dve-tri nedelje krenemo sa proizvodnjom 1.500 testova dnevno, dodao je Tričković, koji je i predsednik Grupacije proizvođača medicinskih sredstava Privredne komore Srbije.

Čadež je najavio da će na inicijativu Nectara, Privredna komora Srbije niškoj kompaniji preusmeriti pet miliona dinara koje je Nectar uplatio na humanitarni račun PKS za donacije privredi.

NeoMedica već proizvodi reagense i aparate u oblasti hematologije, biohemije i analize urina, koje koriste laboratorije i bolnice u Srbiji i inostranstvu.

“Prepoznali smo šansu za prodor na tržište imunologije i stvoren je potpuno automatizovani monotest, imunohemijski analizator Naisa, po modelu ”jedan kertridž-jedan test-jedan pacijent”, objasnio je Tričković.

Po završetku epidemije, testovi iz niške fabrike, moći će da se koriste, i u zemlji i u svetu, i za ispitivanje velikog uzorka populacije radi utvrđivanja ispunjenosti uslova za vakcinisanje.

Pratite nas i putem iOS i  android aplikacije – Objektiv.rs

Izvor: Tanjug

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar