Ministarstvo spoljnih poslova Bugarske odgovorilo je na ljutiti komentar albanskog premijera Edija Rame, ko je nazvao ponašanje Bugarske „sramotom“ zbog toga što blokira evropsku integraciju Albanije i Severne Makedonije.
Ministarstvo spoljnih poslova, tvrdi da je Bugarska uvek podržavala evropsku pripadnost albanskog naroda.
– Branili smo evropsku perspektivu Albanije i početak pregovora o članstvu u EU čak i kada je to bilo mnogo teže nego danas. Nije bilo mnogo drugih glasova kod nas u ovoj stvari. Zalažemo se za to danas, uprkos svemu, u ime zajedničke evropske budućnosti, navodi se u saopštenju.
Veto koji je Bugarska nametnula blokira evropski put Severnoj Makedoniji i Albaniji, jer njih dvoje idu „u paketu” u procesu evropskih integracija.
U Evropi, odvojena diskusija između dve zemlje, zapravo, može biti prihvaćena u okviru pregovora za Severnu Makedoniju (on će za nju imati dodatnu međuvladinu konferenciju koju bi Tirana mogla preskočiti).
– Kao odgovor, ne prvi put, od lidera čujemo ničim izazvana opterećenja, ofanzivne kvalifikacije.
– Na ovom nivou, više nego na bilo kom drugom, nalazimo rešenje za dobar ton komunikacije. Na ovom nivou smo uvek pokazivali svo poštovanje koje zahteva odgovornu poziciju i nivo međudržavnog nivoa.
– Imamo zajedničku budućnost sa Albanijom. Političari odlaze. Ostaju nacije. Naši narodi imaju zajednički interes, koji ne bi trebalo da bude potkopan pogrešnom procenom jednog političara, navodi se u saopštenju.
Zatim se oglasio premijer Albanije Edi Rama na svom tviter profilu uz svoj komentar na saopštenje Ministarsva spoljnih poslova Bugarske.
– Oh! Bugarsko Ministarstvo spoljnih poslova ima problem sa mojim načinom govora! Pošteno. Imam problem i sa načinom na koji Bugarska želi da reši dvoznačna pitanja koristeći proces proširenja kao sredstvo otmice dve zemlje NATO-a! Lagani prijatelji: Podignite VETO ili nosite sa mnom, navodi Rama.
Oh! Bulgaria’s Foreign Ministry has an issue with my way of speaking!Fair enough.I have an issue too with the way Bulgaria wants to solve biletaral issues by using the enlargement process as e vehicle of kidnapping two NATO countries! Easy friends:Lift the VETO or bear with me!
— Edi Rama (@ediramaal) June 24, 2022
Podsetimo, premijer Albanije Edi Rama izjavio je pred početak sastanka lidera EU i zemalja Zapadnog Balkana u Briselu da je Bugarska “kidnapovala” Albaniju i Severnu Makedoniju.
– Sramota je da zemlja članica NATO, Bugarska, kidnapuje dve druge članice, Albaniju i Severnu Makedoniju, usred rata u dvorištu Evrope, dok ostalih 26 zemalja sedi uplašeno i nemoćno, izjavio je Rama.
On je dodao da Albanija već dugo zna da na tom putu (u EU) postoje „dve Bugarske“.
BONUS VIDEO:







Komentari (0)