Dok se Srbija danas diči svojom i vojnom i političkom neutralnošću, kandidat Dragana Đilasa za predsednika Srbije, general Zdravko Ponoš, još dok je bio na čelu Generalštaba, bio je za to da naša država bude igračka u tuđim rukama.
Otvoreno je bio protiv vojne neutralnosti naše zemlje, a takve svoje stavove iznosio je u medijima koji su danas pod Đilasovom uređivačkom palicom.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Tako Ponoš u intervjuu za bilten NATO lobista 2008. godine, na pitanje da li je vojna neutralnost dobra za Vojsku Srbije i Srbiju, kaže:
– Nije moje da se izjašnjavam na tu temu. Skupština se opredelila. Кada ste vojno neutralni, kao što je Srbija sada, nemate saveznika.

Vojno savezništvo i neutralnost isključuju jedno drugo. Nacrtom strategijskog pregleda odbrane, koji je sačinjen u vreme političkog opredeljenja za evroatlantske integracije, bilo je planirano dalje smanjenje vojske do 2010. godine i tada se govorilo o broju od 21.000 ljudi.
Ovaj citat samo je jedna od brojnih potvrda da je Ponoš protiv vojne neutralnosti naše zemlje i da je još detaljno planirao kako da razbuca srpsku vojsku.
NEUTRALNA PROTIV SEBE
I kasnije, u intervjuu za list Danas, na pitanje o vojnoj neutralnosti Srbije i “protiv koga” je Srbija vojno neutralna, Ponoš je odgovorio da je “vojno neutralna protiv sebe na način na koji sprovodi tu vojnu neutralnost”.
Prema njegovom stavu, “nije Vučić u pravu kada kaže da se neutralnost čuva tako što se vežba i sa jednima i sa drugima”, jer je to samo “igra dopadljivosti u kojoj se svim stranama daje ono što traže”. Smatra i da u Srbiji i na zapadnom Balkanu ima odmeravanja snaga Istoka i Zapada, “ali da smo mi mali i slab poligon, sa slabom vojskom”.

Ponoš smatra i da je neutralnost delikatna stvar i ne može biti distance od NATO.
Кako je ocenio, pitanje da li se vežba sa Rusima ili NATO za vojnike nije pitanje emotivne opredeljenosti, “već je bitno kakva je politička odluka i da li postoji jasan kurs kuda ide država, naročito zato što je u 21. veku neutralnost delikatna stvar”.
Podsetio je na „evoluciju od evroatlantskih integracija, i izvesnog popravljanja imidža NATO u zemlji, do evrointegracija, na čemu smo završili posle proglašenja nezavisnosti Кosova, koju su priznale vodeće NATO zemlje”.
– Stalo se kod Partnerstva za mir sa ozbiljnom distancom prema NATO i na konceptu neutralnosti, što je većinsko raspoloženje u zemlji – rekao je Ponoš, koji smatra da je u zabludi svako ko misli da to može da promeni socijalnim inženjeringom.
UVEO BI NAS U NATO
Ministar unutrašnjih poslova i predsednik Pokreta socijalista Aleksandar Vulin smatra da bi Zdravko Ponoš, da je predsednik Srbije, ukinuo odluku o vojnoj neutralnosti i zemlju brzo uveo u NATO.

– General je prirodan kandidat NATO partija. Da je predsednik Srbije, Ponoš bi ukinuo odluku o vojnoj neutralnosti i brzo nas uveo u NATO. Кao što nije pitao vojsku šta misli o uništavanju oružja, ukidanju 63. padobranske i 72. specijalne brigade i izručenju naših oficira Hagu, Ponoš ne bi pitao ni građane Srbije šta misle o NATO, već bi nas brzo uveo tamo gde Srbija ne želi da bude – izjavio je nedavno ministar Vulin.
Piše: Ekipa Objektiva
OVU I OSTALE AKTUELNE TEME MOŽETE PROČITATI U ŠTAMPANOM IZDANJU OBJEKTIVA ZA 11. FEBRUAR

BONUS VIDEO:
Komentari (0)