Pojačano aerozagađenje, čistiji vazduh stiže sa promenom meteoroloških uslova

Sa mernih stanica koje uzorkuju PM čestice, uzeti uzorci

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: E-Stock/stanislav nedelja

Velike koncentracije suspendovanih čestica (PM), koje značajno prelaze granične vrednosti zagađenja, registrovane su u poslednjih 30 sati na većini mernih mesta u Srbiji gde postoje automatske stanice za ispitivanje aerozagađenja, saopštilo je Ministarstvo za zaštitu životne sredine.

Specifičnost trenutnog aerozagađenja je to što u masi PM-a dominiraju krupnije čestice, dok su čestice do PM 2,5 manje zastupljene, što nije bio slučaj do sada.

Ministarstvo procenjuje da će se zagađenosti vazduha popraviti sa očekivanom promenom meteo uslova i podseća na savet lekara da se manje vremena provodi napolju.

Ministrstvo navodi da se na osnovu analize pretpostavlja da je dominantan izvor, pored individulanih ložišta i resuspendovana prašina, koja je u naseljenim mestima inače jedan od većih zagađivača.

“S obzirom da su padavine sve polutante iz vazduha spustile na zemlju, topljenjem snega i sušenjem površine tla jak vetar doveo je do reemisije – ponovnog vraćanja PM čestica u prizemni sloj atmosfere”, naveli su oni.

Ministarstvo dodaje da su sa mernih stanica koje uzorkuju PM čestice, uzeti uzorci kako bi se uradila analiza sadržaja čestica koja će dati tačniju i lakšu procenu udela pojedinih izvora zagađenja.

Izvor:

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar