Danas je na beogradskom Novom groblju ispraćen na večni počinak počasni predsednik Košarkaškog saveza Srbije i počasni generalni sekretar Svetske košarkaške federacije (FIBA) Borislav Bora Stanković.
Tiho i u miru, baš kako je voleo da živi, danas je na beogradskom Novom groblju sahranjen najveći i najzaslužniji sportski radnik kog su Jugoslavija i Srbija imale, legendarni i veliki Borislav Bora Stanković.
Čovek koji je zadužio ceo košarkaški svet sahranjen je uz prisustvo članova porodice – ćerke, dve unuke i dvoje praunučića.
Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook i Instagram – Objektiv.rs
Stanković je preminuo u Beogradu u 95. godini.
Košarka je ostala bez jednog od svojih najvećih pregalaca i vizionara, čoveka koji ju je zadužio kao malo ko posle njenog tvorca Džejmsa Nejsmita. I nije slučajno da je Bora Stanković primljen u Nejsmitovu „Kuću slavnih“ u Springfildu upravo na stoti rođendan košarke (1991), kada mu je i na taj način odato priznanje za sve što je do tada učinio za košarku.
“MISTER BASKETBOL” U Beogradu sahranjen legendarni Bora Stanković! (FOTO)
Emidemija koronavirusa je sprečila mnoge kako iz Srbije tako i iz sveta koji su želeli da budu u Beogradu i da ovako velikom čoveku odaju počast

Ako bi u ovom trenutku u dve reči trebalo opisati Boru Stankovića, možda bi najprikladnije bilo citirati bivšeg predsednika FIBA Džordž Kilijana koji ga je nazvao – „Mister Basketbol” – zato što „košarka za svoj rast i razvoj najviše duguje njemu!”, navodi se na sajtu KSS.
Stanković je kao igrač bio šampion Jugoslavije sa Crvenom zvezdom 1948. godine, za nacionalni tim odigrao je 36 utakmica uključujući nastup i na Svetskom prvenstvu 1950. godine u Argentini. Igrao je još za Železničar i Partizan, pre nego što je 1953. završio igračku karijeru.
Kao trener je vodio BSK i OKK Beograd u kojem je proveo osam godina i osvojio četiri titule. Sa italijanskom Oransodom osvojio je jednu titulu nacionalnog šampiona.
U Košarkaškom savezu Jugoslavije od 1954. godine bio je najpre predsednik Takmičarske komisije, a zatim čitvu deceniju (1956-1966) generalni sekretar.
Funkciju generalnog sekretara FIBA obavljao je od 1976. do 2002. godine, od 1978. član je Međunarodnog olimpijskom komiteta (MOK), a od 1991. godine košarkaške Kuće slavnih.
Počivajte u miru gospodine Stankoviću.
Komentari (0)