Najčešće i najopasnije bolesti mačaka: Kako da ih prepoznate i šta treba da preduzmete?

Neke od njih su opasne i za ljude, a jedna naročito za trudnice

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Dobra nega, kvalitetna ishranam, obavezna i redovna vakcinacija, kao i redovni pregledi kod veterinara, preduslovi su za zdrav i srećan život mačke.

Nažalost, naši najdraži ljubimci nisu imuni na neke veoma opasne bolesti.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Neke od njih mogu predstavljati veliki problem pa se ljudi  često odlučuju za eutanaziju, čim saznaju da je njihova mačka bolesna.

Međutim, to je pogrešno, jer uz adekvatnu terapiju i pomoć veterinara, vaše krznene mezimice mogu da žive dugo i srećno.

Sa prvim simptomima neke od narednih opakih bolesti, koje mogu biti, nažalost, kobne za mace, ali i opasne za ljude, trebalo bi da posetite veterinara.

Mačija leukemija (FeLv)

Ovo je ozbiljna virusna infekcija domaćih mačaka i drugi najčešći razlog njihove prerane smrti.

Tri najčešća simptoma su slabljenje imuniteta, anemija i tumori limfnog tkiva. Ostali simptomi su: bezvoljnost, gubitak apetita i  težine, proliv, teško zarastanje rana i sekundarne infekcije.

Bolest se širi direktnim kontaktom kao što su ujedne rane i međusobno lizanje, a prenosi se pljuvačkom ili  mlekom zaražene mama na mačiće. Inficiranu mačku treba držati u izolovanu od drugih mačaka kako ne bi širila infekciju u populaciji, kao i da sama ne bi bila zaražena nekom od drugih virusnih ili bakterijskih bolesti.

Ukoliko pored mačke imate i psa, on će biti u potpunosti bezbedan, jer se virus ne prenosi sa mačke na pse ili ljude.

Foto: Herbert Spichtinger / ImageSource / Profimedia

Parazitske bolesti

Od spoljnih parazita, mačke najčešće napadaju buve, vaške, krpelji i šugarac, koji izaziva „ušnu šugu“, zbog koje mačke mogu da ostanu trajno gluve. Najčešći simptomi pomenutih bolesti su svrab i češanje koje dovodi do stvaranja ranica.

Najopasnija bolest, koju izazivaju unutrašnji paraziti, svakako je toksoplazmoza, kojom se mačke zaraze konzumiranjem sirovog mesa. Ona je zarazna i za ljude, a posebno je opasna za trudnice.

Mačke često imaju i crevne gliste, pantljičare i druge vrste crva koji se takođe preko mačijeg izmeta mogu preneti na čoveka. Terapiju za sve navedene bolesti može da propiše samo veterinar.

sanjati mačku
Foto: Shutterstock

Oboljenja bubrega:

Oboljenja bubrega i/ili donjeg urinarnog trakta  predstavljaju veoma čestu zdravstvenu tegobu kod mačaka. Problemi sa bubrezima su  posledica dugotrajno povišenog krvnog pritiska, kamenca u mokraćnim kanalima ili bubrezima, posledica spoljnog ili unutrašnjeg trovanja i, u nekim retkim slučajevima, malignog tumora.

Najčešći znaci bolesti su povraćanje, dijareja, gubitak apetita i mršavljenje, anemija, otežano i bolno učestalo mokrenje ili čak potpuni izostanak mokrenja.

Foto: ardea.com / Jean-Michel Labat / Ardea / Profimedia

Mačija kuga

Veoma brzo nakon infekcije se razvija teška i smrtonosna bolest. Simptomi mačije kuge su:  temperatura, povraćanje i gubitak apetita, bolovi u stomaku (maca najčešće leži i bolno mjauče ili se savija u određeni položaj kako bi umanjila bolove), dijareja i krv u stolici.

Ono što se smatra jednim od pokazatelja da postoji potencijalna opasnost od mačije kuge, jeste činjenica da mačka želi da pije vodu, ali ne može (mačka obično dođe do posude sa vodom i pokuša da pije, ali nikada ne uzima vodu). Najbolja prevencija se postiže vakcinisanjem mačaka jednom godišnje.

Ukoliko je pak neka mačka zaražena pomenutom bolešću, potrebno je da je vlasnik izoluje od drugih mačaka, jer je ova bolest veoma lako prenosiva i  zarazna za druge mačke.

Foto: ardea.com / Jean-Michel Labat / Ardea / Profimedia

Panleukopenija

Ovo teško oboljenje izazvano je virusom koji je veoma otporan u spoljnoj sredini i lako se širi sa jedne životinje na drugu.

Virus se izlučuje preko sekreta, izmeta i urina mačke, a nakon inkubacionog perioda koji traje oko 4-10 dana, bolest se ispoljava naglim porastom telesne temperature do vrlo visokih vrednosti, a zatim njenim naglim padom do nivoa hipotermije, zatim gubitkom apetita i telesne mase, bolovima u stomaku (mačka je pogrbljena, jedva hoda ili samo leži).

Bolest u proseku traje oko 7-10 dana; najveći rizik bolest predstavlja po tek rođene i/ili nevakcinisane mačiće koji najčešće uginu jer se ova bolest prenosi sa majke na mačiće.

Foto: Katerina Mirus / profimedia.com / Profimedia

Besnilo

Besnilo predstavlja veoma opasnu bolest od koje mogu da obole sve životinje, ali i čovek. Besnilo spada u jednu od bolesti koje prenose mačke kada su zaražene i kada ogrebu ili ujedu  čoveka.

Najbolja mera u borbi protiv ove bolesti je prevencija vakcinom protiv besnila (koja je uvedena u kalendar obavezne vakcinacije). Zaražene mačke, koje se zaraze najčešće tako što ih ujede neka druga domaća ili pak divlja životinja, se po pravilu uspavljuju, jer predstavljaju opasnost.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs, ljubimci.org

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!