Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović obišla je danas, zajedno sa predsednicom Vlade Anom Brnabić, radove na čišćenju divlje deponije u opštini Pećinci koje sufinansira resorno ministarstvo. Deponija u naselju Obrež jedna je od 500 divljih deponija na teritoriji Srbije, koja će u sklopu septembarske akcije čišćenja biti uklonjena i sanirana.
-Danas radimo izuzetno važan posao za čistiju budućnost. U prethodnom periodu ministarstvo je raspisalo konkurs za čišćenje divljih deponija, što ćemo sprovesti tokom septembra u 43 grada i opštine. Važno je da sačuvamo svaku očišćenu lokaciju i da neodgovorni pojedinci budu kažnjeni. Ne možemo da dozvolimo da jedne te iste deponije čistimo iz godine u godinu, ili iz meseca u mesec. Deponije koje se nalaze uz auto-put ili u centru sela onemogućavaju meštanima normalan život. Svaka ova deponija i smetlište utiče i na aerozagađenje, i na zagađenje zemljišta i vode, jer obično se u blizini nalazi zaštićeno područje ili reka, i sav taj otpad završava na mestima gde može da izazove potencijalnu ekološku katastrofu – rekla je Vujović.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Ministarka je dodala da je ministarstvo na čijem je čelu kao jedan od glavnih problema izdvojilo upravljanje otpadom.
-Kao država snažno ćemo se boriti sa tim. Imamo značajne projekte za upravljanje otpadom, pre svega gradnju regionalnih i reciklažnih centara, ali sve to će početi da funkcioniše onog trenutka kada sami budemo odgovorni, kada budemo kontrolisali jedni druge i kada se budemo odgovorno odnosili prema životnoj sredini – rekla je Vujović.

Prema rečima ministarke Vujović, pored podrške resornog ministarstva, lokalne samouprave i same uklanjaju smetlišta na svojoj teritoriji, a primer je deponija u Šimanovcima koju je opština Pećinci sama očistila.
-Važno je da pojačamo kontrolu i sačuvamo svaku očišćenu lokaciju. Lokalne samouprave mogu da podnesu zahtev ministarstvu za postavljanje video nadzora tamo gde postoje uslovi za to. Pozivam ljude da budu odgovorni prema životnoj sredini, jer u borbi za bolju i čistiju budućnost građani su nam saveznici, a zajednički cilj nam je Srbija bez deponija – poručila je Vujović.

Po obilasku deponije, predsednica vlade Ana Brnabić je izjavila da je zaštita životne sredine, uz reformu vladavine prava, jedan od dva prioriteta Vlade Srbije u ovom mandatu.
– Ministarstvo za zaštitu životne sredine odvojilo je 75 miliona dinara za sufinansiranje uklanjanja divljih deponija – rekla je Brnabićeva.
Navela je da sada zbog nebrige duge decenijama, imamo mnogo posla i da će se sadašnja Vlada Srbije fokusirati na unapređenje kvaliteta i zaštite vazduha, na postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i upravljanje čvrstim otpadom, odnosno čišćenje divljih deponija.
Istakla je da će država uraditi svoj deo posla ali i da svaki građanin, kao pojedinac treba da uradi svoj deo i da pazi gde odlaže otpad i baca smeće.
– Razmišljamo i o upotrebi geoprostornih podataka gde bismo kontrolisali snimke i mogli da vidimo gde se prave deponije i da odmah reagujemo – rekla je Brnabić.
Dodala je da se paralelno sa uklanjanjem čvrstog otpada, pošumljavanjem i sličnim akcijama u borbi za zdraviju životnu sredinu radi na izgradnji postrojenja za odsumporavanje na našim termoelektranama za šta je od 2014. godine izdvojeno 600 miliona evra.
Predsednik opštine Pećinci Siniša Ðokić najavio je da bi radovi trebalo da budu gotovi za pet, šest dana i da će deponija posle biti zatvorena i stavljena rampa na ulazu.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)