Da li vam je ikada palo na pamet da muzika koju slušate može da odredi hranu koju ćete jesti?
Po ovom pitanju sprovedena su brojna istraživanja, a jedno od njih je utvrdilo postojanje veze između muzike i hrane.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Verovatno se i vama dešava da hranu birate na osnovu svog raspoloženja. Jedan dan jedete kinesku hranu, a neki drugi dan naručujete sočan burger sa kačkavaljem. Bilo da slušate rok, pop ili džez, svako ima svoje preferencije.
Kada izađete, uglavnom volite da slušate glasnu, optimističnu muziku uz koju možete da plešete, ali kada ste kod kuće, dešava se da pustite stare klasike. Muzika nam zapravo omogućuje da promenimo svoje raspoloženje u roku od samo nekoliko sekundi. Odnos između našeg raspoloženja i hrane koju jedemo je tema o kojoj se često raspravlja.

U nedavno sprovedenom istraživanju objavljenom u časopisu Journal of Academy of Marketing Science proučavani su efekti ambijentalne muzike i pozadinske buke na prodaju hrane. Međutim, kako muzika određuje ambijent? To se dešava jačinom, kao i odabirom vrste muzike.
U ovom istraživanju su učestvovali studenti kojima je dat zadatak da izaberu između čokolade i zdrave čokoladice sa žitaricama. U isto vreme, oni su imali priliku da slušaju hevi metal muziku, kako bi se utvrdilo da li će takva vrsta muzike uticati na njihov izbor hrane.

Istraživanje je pokazalo da se 52 odsto njih opredelilo za čokoladicu sa žitaricama kad im je puštan hevi metal, a takođe se i 92 odsto njih opredelilo za istu vrstu čokoladice kada im nije puštana takva vrsta muzike.
Rezultati su pokazali da je mnogo veća razlika u procentima kada je u pitanju sklonost zdravoj hrani kod osoba koje slušaju hevi metal i kod onih koji ne vole tu vrstu muzike. Istraživači su ovu pojavu objasnili na taj način da opuštanje koje prozilazi iz muzike utiče na to da imamo veću sklonost ka zdravoj hrani.

Glasna muzika ponekad može biti velika. Može vam biti neprijatno, a može i izazvati stres. Ovaj stres uzrokuje da vaše telo žudi za svim vrstama nezdrave hrane. Uzbuđenje koje dolazi sa glasnom muzikom navodi pojedince da biraju nezdravu hranu zato što slatka i masna hrana pomažu kod smanjenja visokog nivoa stresa i uzbuđenja.

Suprotan efekat se pokazao puštanjem meditativne muzike. Istraživanje je pokazalo da se kod pacijenata koji su slušali meditativnu muziku uočavaju kardiovaskularne i respiratorne promene, kao i da osobe koje slušaju taku muziku uglavnom imaju zdrave izbore po pitaju ishrane.
Komentari (0)