Ko je privedeni Miloš Tomić? Kokezina DESNA RUKA, pljačkom i muljažom ojadili Srbiju

Slaviša Kokeza i Miloš Tomić pljačkom i muljažom sa carinom ojadili su budžet Srbije

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Youtube/Printscreen, StarSport/Srdjan Stevanovic, Uprava carina

Miloš Tomić, doskorašnji direktor Uprave carine priveden je danas. Istraga je došla do saznanja da iza pronevera stoji upravo rukovodstvo Carine u sprezi s pojedinim državnim funkcionerima.

Naime, kao što je Objektiv već pisao, Slaviša Kokeza, predsednik Fudbalskog saveza Srbije, i Miloš Tomić, doskorašnji direktor Uprave carine, pljačkom i muljažom sa carinom ojadili su budžet Srbije. Prevara je išla do same granice, a kada bi kamion stigao na granični prelaz, odmah bi mu bio stavljen lokator kojim će se pratiti kretanje vozila do određene carinarnice, a radi se o carinarnicama Beograd, Subotica, Novi Sad, Niš i Šabac, gde su rađene prevare.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Po dolasku kamiona u carinarnicu, skida se lokator, a kamion odlazi na merenje. U međuprostoru ga čeka identična prikolica, samo s drugom vrstom robe, koja ima znatno nižu carinsku stopu. Menja se prikolica s tovarom, pa drugi kamion odvozi na odredište robu koja ima visoku carinsku stopu, a na carinjenje odlazi zamenjena prikolica.

– Prikolice su identične i po boji, i po obliku, i po nazivu firme, ali roba nije više ista. Zapravo, u carinarnici se vrši zamena prikolica. Tako, recimo, kamion koji sa tekstilom dođe na granični prelaz iz, na primer, Turske, a carinska stopa na tu robu je velika, biće carinjen kao kamion sa kineskim igračkama, po manjoj carinskoj stopi – pojašnjava izvor Objektiva, odlično upućen u carinske malverzacije.

Miloš Tomić Foto: Mitar Mitrovic

KAKVA JE ULOGA SINIŠE ELESINA

On objašnjava i kako je tekao „burazerski” princip „poslovanja”.

– Najplastičniji primer bio bi sledeći: ako jedan kamion sa tekstilnom robom treba da plati carinu 50.000 evra, oni će srediti papire kao da im carinska stopa iznosi 5.000 evra, tako što će prikazati da su to kineske igračke. Onda dvojica posrednika poznatih po nadimcima Baja i Daba predlažu uvoznicima da se „nađu” na 20.000 evra. Razlika potom završava kod Kokeze i Tomića – ističe naš sagovornik. Kako bi sve proteklo besprekorno na carinarnicama, prema rečima našeg izvora, angažovan je Siniša Elesin.

To je čovek od poverenja Miloša Tomića. Oni su zajedno radili u „Transnafti” i odatle ga je Tomić i povukao u Carinu, gde ga je postavio za svog pomoćnika. Upravo je Elesin automobilom početkom svakog meseca obilazio te četiri carinarnice, gde se realizovala pljačka. Lično je od upravnika carinarnica uzimao harač i to predavao Tomiću, a ovaj Kokezi – naglašava naš sagovornik. U Beogradu su, navodi naš izvor, posao direktno organizovali Kokeza i Tomić, i to preko upravnika Carinarnice Beograd Željka Popovića, o čemu je Objektiv i pisao.

Miloš Tomić Foto: Youtube/eco tv

ROBA NEPOZNATOG POREKLA

Osim što su muljali s dokumentacijom i lažnim carinjenjem robe, pare su namicali i preko robe nepoznatog porekla.

– Njihovi ljudi sa carine, koji su radili za platu, ali su došli preko njih, morali su, kako bi pokazali lojalnost, da pomno prate svaki komad koji nije prijavljen, a koji su plenili. Recimo, kada primete skup sat koji nije prijavljen, odmah ga plene. Da ne bi ostao bez sata, putnik mora ili da plati paprenu kaznu ili da se utali sa carinikom i „časti” ga sa nekoliko hiljada evra. To mora da prijavi šefu, kome daje najveći deo plena, a ovaj prosleđuje znatan procenat Tomiću, i to preko Elesina, koji sakuplja harač – pojašnjava izvor.

Inače, u Upravi carina je poslednjih nedelja došlo do velikih kadrovskih promena. Smenjen je direktor Miloš Tomić, a na njegovo mesto je došao Branko Radujko. Otkaz je pre nekoliko dana, kako saznajemo, dobio i Nemanja Manjak, nekadašnji šef Odeljenja za suzbijanje krijumčarenja UC, a kasnije savetnik u tom odeljenju.

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar