Imate često NOĆNE MORE? Postoje 3 laka načina da sprečite ovakve snove

Sa godinama su košmari sve učestaliji

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Freepik/karlyukav

Novo istraživanje pokazuje da noćne more postaju češće u kasnijem periodu života.

Istraživači iz Koreje su posmatrali trend učestalosti košmara kod starijih osoba.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

U ovoj studiji je učestvovalo 2940 osoba prosečne starosti od 63 godine, koji su morali da popunjavaju upitnike o kvalitetu spavanja, stresu, depresiji i noćnim morama.

Samo 2,7 odsto osoba starijih od 50 godina otkrilo je da proživljava noćne more, a kod onih koji su stariji od 70 godina taj broj dosegao je čak 6,3 odsto. Oni koji imaju ružne snove imaju i više problema sa spavanjem, depresijom i stresom.

Dodatna istraživanja ukazuju i na to da nesanica sa godinama postaje sve prisutnija, ističući važnost kvalitetne rutine spavanja.

Foto: Unsplash/Vladislav Muslakov

Možda vam se čini nemoguće, ali sami možete sebi dosta da pomognete i da onemogućite, ili barem smanjite, ružne snove zbog kojih se budite neraspoloženi i da učinite da imate mirniji san.

1. Magnezijum kao dodatak ishrani

Kako bi vam san bio što dublji i kvalitetniji, probajte da uvedete u svoju rutinu konzumiranje magnezijuma. Jedno istraživanje otkrilo je da magnezijum pomaže pacijentima da smanje nesanicu, brže utonu u san i dublje spavaju. Dodatna istraživanja takođe su pokazala da taj mineral može da bude od pomoći u ublažavanju stresa.

Foto: Pexels/Andrea Piacquadio

2. Temperatura prostorije

Istraživanja pokazuju da veća temperatura u vašoj spavaćoj sobi može da dovede do ružnih i intenzivnih snova. Psihijatar i stručnjak za spavanje dr Elen Vora, kaže da je najbolje da se spava u sobi koja ima temperaturu oko 18 stepeni Celzijusa.

3. Izbegavajte da jedete pre spavanja

Ukoliko imate naviku da jedete kasno uveče, treba da zante da taj obrok može da utiče na vaš san i to vrlo negativno. Osim noćnih mora, unos hrane u organizam pre spavanja može da dovede do gojenja, problema sa probavom i mnogih drugih zdravstvenih problema.

Izvor: Objektiv.rs, mindbodygreen.com

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!