PRAVILNO ODRŽAVANJE

Sada je sezona vunenih DŽEMPERA: Ovako se najbolje peru i suše

Ovako neće izgubiti mekoću, lepotu i oblik

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Freepik/svetlanasokolova

Pravilno održavanje džempera podrazumeva da ih ne bacate i zgužvane ostavite u ormaru. Nakon nošenja, džempere treba protresti i složiti, nikako ih ne treba stavljati na vešalicu da se ne bi deformisali i “izvukli”. Nakon nekoliko pranja na džemperima se često pojave ućebane kuglice koje treba odstraniti, najbolje pažljivo makazama a ne čupanjem (čupanje oštećuje tkaninu).

Isti efekat se postiže i korišćenjem šišača tih kuglica ili upotrebom običnog brusnog papira. Džempere treba čuvati na suvom, hladnom i prozračnom mestu. Oni su omiljena hrana moljcima te je zato poželjno da se u orman stavi lavanda ili neko drugo sredstvo protiv moljaca.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Džempere bi trebalo prati posle oko šest nošenja. Pri pranju džempera treba voditi računa da se koriste deterdženti namenjeni pranju osetljivih materijala i voda treba da bude skoro hladna. Pre pranja džempera dobro pročitajte deklaraciju na njemu i preporuke proizvođača o održavanju proizvoda.

Foto:Freepik/halayalex

U suprotnom džemper može izgubiti oblik ili se skupiti ili će, jednostavno postati neupotrebljiv. Pre pranja džempere okrenite na unutrašnju stranu.

U kućnoj varijanti, ručno ili u veš mašini, možete prati džempere od vune, akrila, pamuka, pa čak i kašmira. Jedino odeću na kojoj piše “suvo pranje” trebate nositi na suvo hemijsko čišćenje.

Ukoliko neka vunena odeća treba da se pegla, podesite temperaturu na podeok na pegli označen sa vuna a odeću okrenite na naličje.

Lan se mora uvek ručno prati. Treba izbegavati pranje na visokim temperaturama. Lan je prijatan materijal, naročito na visokim temperaturama. Otporan je na prljavštinu. Najveća mana mu je što se odeća od ovog materijala lako gužva a teško se pegla.

Svila ne sme da se pere na visokim temperaturama. Ukoliko se pojave fleke na ovom materijalu, treba ih čistiti samo proverenim sredstvima. Peglanje svilene odeće treba da se radi na niskim temperaturama. Ovaj materijal je veoma prijatan, lagan i zadržava kvalitet boje, ali traži poseban tretman u održavanju.

Foto/Pixabay.com

Pri pranju džempera od acetata, veštačke svile i viskoze možete koristiti veš mašinu ali bez centrifuge. Ovo su jako prijatni materijali koji zadržavaju kvalitet boje. Odeću od ovih materijala ne bi trebalo da koriste pušači pošto su veoma zapaljivi.

Pranje džempera u mašini za veš – Najbolje je da izbegavate pranje džempera u veš mašini. U mašini možete prati samo džempere od akrila i veštačkih vlakana. Preporučuje se da se koriste mrežice ili vreće ili bar jastučnice za pranje osetljivog veša da džemperi ne bi izgubili oblik.

Koristite deterdžent za džempere i podesite pranje na najnižu temperaturu. Podesite mašinu na manji broj obrtaja i obavezno isključite centrifugu. Za džempere nemojte koristiti mašinu za sušenje. Nakon pranja nemojte džemper obesiti na konopac ili mrežu za sušenje.

Ručno pranje džempera – Ipak je najsigurniji način pranja džempera – ručno pranje. Pri tome morate voditi računa da ne koristite previše deterdženta, jer ćete u suprotnom morati da ga dugo ispirate. Kao i pri pranju svakog drugog veša, ako se dobro ne ispere deterdžent, može izazvati alergijsku reakciju kože.

Pranje treba obaviti u mlakoj vodi i bez trljanja džempera. Pri pranju i ispiranju džempera preporučuje se samo blago gužvanje. Nakon ispiranja, džemper umotajte u peškir tako što ćete ga urolati. Stisnite ga da ocedite, ali ne uvrćite. Mokar džemper možete ravno položiti, između dva suva peškira, umotavati i tako cediti. Ne perite više džempera ođednom i ne mešajte boje.



Izvor: Objektiv.rs, Prva

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar