Zbog čega nastaje PROMUKLOST i na koji način možemo da ublažimo ovo stanje?

Neprijatno stanje koje može da nas spreči u svakodnevnim aktivnostima

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Freepik/KamranAydinov

Kada vam se naprasno promeni glas, kada ne možete da bilo šta izgovorite vašim prirodnim tonom glasa, kada vam glas ima hrapav zvuk i kada osećate grebuckanje u grlu, to znači da ste promukli.

Prvo što treba da znte je to da promuklost, najčešće, ne može da bude opasna, ali svakako može da bude vrlo neprijatna i da nas sprečava u obavljanju svakodnevnih aktivnosti.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Vibracijom nabora u glasnim žicama nastaje glas, odnosno zvuk koji proizvodimo.

Dok ne govorimo, glasnice su razmaknute, a kada sluzokoža otekne, zbog iritacije ili povrede glasnica, menja se način strujanja vazduha i dolazi do promuklosti.

Ovo su neki od najčešćih uzroka promuklosti:

Foto: Freepik/Freepik

Infekcije gornjih respiratornih puteva

Najčešći uzrok je upala grkljana, koja nastaje usled infekcije gornjih respiratornih puteva. Zbog virusnih infekcija gornjih respiratornih puteva, sluzokoža grla i glasne žice otiču, što utiče na način kako glasne žice vibriraju. Kao krajnji rezultat javlja se promuklost.

Vraćanje želudačne kiseline u jednjak

Promuklost može da nastane i kada se kiselina iz želuca vraća u jednjak, usta i disajne puteve. Kiselina zatim nagriza jednjak i grlo uzrokujući simptome poput gorušice, promuklosti i nadražaja grla.

Foto: Pixabay/ Free-Photos

Elementi koji iritiraju respiratorni sistem

Mnogi hemijski elementi kojima smo okruženi iritiraju naš respiratorni sistem, pa takođe i glasnice, što može dovesti do dugotrajnih problema sa glasom. U te elemente ubrajamo dim od cigareta, zagađenje vazduha i hemikalije u sredstvima za čišćenje.

Naprezanje glasnih žica

Učestalo naprezanje glasnica i mišića u grlu dovodi do gubitka glasa. Osobe kojima je u opisu posla intenzivnije korišćenje glasnica, kao što su profesori, glumci, pevači, predavači i slično, češće pate od promuklosti.

Foto: Freepik/freepik

Alergije

Kada imuni sistem reaguje na okidače poput polena, trave i dlake kućnih ljubimaca, nastaje alergijska reakcija praćena simptomima kao što su zapušen nos, suzne oči, kijanje i iritacija grla.

Kako najbolje da ublažite promuklost?

Odmorite glas – kada vam se javi promuklost, pokušajte nekoliko dana da odmarate svoje glasnice. Izbegavajte da govorite i da vičete, a nemojte ni da šapućete, jer ćete tako dodatno naprezati svoje glasne žice.

Foto: Freepik/freepik

Uzimajte dosta tečnosti – Hidratacija će ublažiti nadražaj grla i glasnica i na taj način pomoći da vam se brže vrati glas.

Izbegavajte alkohol i kofein – Upravo alkohol i kofein mogu dodatno da dehidriraju sluzokožu grla, čime se pogoršavaju simptomi promuklosti.

Izbegavajte pušenje i zadimljene prostorije – Dim od cigareta isušuje i dodatno iritira grlo. Ako ste pušač, pokušajte da ne pušite barem dok vam promuklost ne prođe.

Foto: Printscren/Youtube/Dr. Shawna Eischens ND

Tuširajte se i inhalirajte – Para iz vrućeg tuša otvoriće disajne puteve i pomoći će suvoj sluzokoži. Takođe pomažu i inhalacije koje možete raditi kod kuće. Glavu stavite iznad lonca sa vrućom vodom, prekrijete je peškirom i duboko dišite 5 do 10 minuta.

Uzmite sirup – Onda kada promuklost i kašalj ometaju vaše normalno funkcionisanje, najbolje rešenje je dodatna pomoć u vidu sirupa za grlo sa biljnim ekstraktima.

Izvor: Objektiv.rs, centarzdravlja.hr

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar