Putin uputio JASNU poruku: Jermeni će imati moćnog saveznika, Moskva će pružiti svu neophodnu pomoć!

Rusija ima vojnu bazu u Jermeniji, a ugovorom je regulisano u kojim će slučajevima Rusija pomoći saveznicima u opasnosti

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Profimedia/TASS/Alexei Druzhinin

Predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev izjavio je u nedelju za državnu agenciju “Azertag” da očekuje da jermenska vojska napusti region Nagorno-Karabah i sedam susednih regiona. Kako je najavio na sastanku sa turskim ministrom spoljnih poslova Mevlitom Čavušogluom, “u suprotnom ćemo primeniti sva sredstva da ponovo uspostavimo teritorijalni integritet… i pritom ići do samog kraja”.

Jermenija podržava vojsku u Nagorno-Karabahu, regionu u kome žive i vladaju Jermeni. Kako je saopštilo Ministarstvo spoljnih poslova, jermenski predsednik vlade Nikol Pašinjan pozvao je pisanim putem ruskog predsednika Vladimira Putina na “hitne konsultacije” o pomoći Rusije, ukazujući na činjenicu da se borbe sve više približavaju granici Jermenije, prenosi austrijski “Standard”.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Moskva će pružiti “svu neophodnu pomoć”

Rusija ima vojnu bazu u Jermeniji, a ugovorom je regulisano u kojim će slučajevima Rusija pomoći saveznicima u opasnosti. Rusko ministarstvo spoljnih poslova navodno je saopštilo da će Rusija u skladu sa ugovorom “pružiti svu neophodnu pomoć”, ukoliko se borbe prenesu na tlo Jermenije.

Uprkos dogovoru o deeskalaciji sukoba, borbe su se za vikend nastavile: i Jermenija i Azerbejdžan izveštavaju o napadima na sela i gradove, uzajamno optužujući jedni druge.

Otvaranje vatre na vojne položaje na državnoj granici

Ministarstvo odbrane Azerbejdžana saopštilo je da su napadnuti grad Terter i nekoliko sela, ali i vojni položaji na državnoj granici. U petak su se ministri spoljnih poslova dve zemlje uz posredovanje OEBS-a dogovorili o izbegavanju napada na civilne objekte. Jermenija je zvanično zatražila od Rusije pomoć u sukobu. Prethodno se nekoliko pokušaja uspostavljanja prekida vatre navršilo neuspehom.

Teške borbe traju od kraja septembra, ali sukob je počeo pre nekoliko decenija. U ratu koji je izbio posle raspada Sovjetskog Saveza Azerbejdžan je izgubio kontrolu nad područjem sa oko 145.000 stanovnika. Od 1994. na tom području važi krhki prekid vatre. Region je pod kontrolom Jermenije, ali po međunarodnom pravu pripada Azerbejdžanu, koji se u sukobu oslanja na “bratsku državu” Tursku.



Izvor: Blic

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar