U glavnom gradu Danske, Kopenhagenu, nedavno je otvoren prvi Muzej sreće na svetu.
Ovo mesto se bavi temom sreće, pravih i lažnih osmeha, kao i drugim filozofskim pitanjima.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Posećivanjem ovog jedinstvenog muzeja, posetioci će i sami sebe preispitivati, podsećati se i otkrivati puno toga o stvarima koje ih raduju.
Kako prenosi Lonely Planet, Muzej sreće je otvoren u podrumu jedne zgrade iz 18. veka koja se nalazi u starom delu grada, a iza ovog projekta stoji Majk Viking, autor nekoliko međunarodnih bestselera koji se bave temom sreće.
Cilj ovog muzeja je da se pokaže kako se sreća pojavljuje i prikazuje u raznim aspektima naših života, a to je postignuto kroz osam prostorija koje se ovom temom bave iz različitih uglova.
Ideja je da posetioci malo razmišljaju o sreći i da se podsete važnosti stvari i događaja koji ih usrećuju i unose radost u njihov svet.
Pošto je muzej interaktivan, posetioci mogu da učestvuju u eksperimentalnoj svetlosnoj terapiji i raznim ogledima u vezi sa mislima.
Nasred poda u jednoj prostoriji nalazi se novčanik pun novca koji simbolizuje sve one situacije u kojima je neko izgubio novčanik na ulicama sveta, ali ga je zatim neko drugi pronašao i vratio mu.
U drugoj prostoriji se nalazi i deo sa mapom sreće koja prikazuje nivo sreće u 153 zemlje sveta u skladu sa ovogodišnjim izveštajem, prema kojem se Danska nalazi na drugom mestu.
Viking je Dansku i izabrao kao idealno mesto za otvaranje Muzeja sreće, baš zbog toga što se Danska uvek visoko kotirala na ovakvim izveštajima o nivoima sreće.
Sem ovoga, muzej ima i delove posvećene nauci o sreći, njenoj istoriji, kao i analizi i predviđanjima za budućnost.
Jedna od najsimpatičnijih oblasti bavi se osmesima i u njoj posetioci mogu da izučavaju koja se, u stvari, strana lica čuvene Mona Lize osmehuje.
Muzej osim interaktivnosti ima još jedan zanimljiv, ličan detalj, a to je činjenica da on prikazuje mnoge predmete koje su poklonili različiti ljudi, jer ih podsećaju na srećne trenutke iz njihovih života.
Komentari (0)