Salvija može da ima čak 90 cvetova: Ukrasna žalfija i moćna lekovita biljka (FOTO+VIDEO)

Ova atraktivna žbunasta biljka uglavnom se koristi kao začin mnogim jelima 

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto/Pixabay/jhenning

Salvija ili latinskog naziva Salvia Splendens je jedna od najatraktivnijih i najbogatijih cvetnica. Zovu je još i ukrasna žalfija.

Priroda joj je dala lepotu za oko, ali je zanimljivo da je jedna od retkih vrsta cveća koje ne mirišu.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Najčešće se viđa sa cvetovima intenzivno crvene boje, koji počinju da se otvaraju već u maju i traju sve do prvih mrazeva.

U jednom cvatu nalazi se od 30 do čak 90 cvetova. Definitvno je treba saditi na sunčanim pozicijama. Orezivanje joj nije potrebno. Jedini posao je uklanjanje precvetalih cvetova. Obratite pažnju – ima jak koren i dajte joj dovoljno prostora.

Žalfija plave boje (Salvia guaranitica “Blue Enigma”) gde god se nalazila privući će tudje poglede. Pošto dostiže visinu i do dva metra, pogodna je kao biljka-paravan. Ispred nje se može posaditi žalfija (Salvia dorisiana) čiji listovi mirišu na voće. Za optimalan razvoj, obe biljke treba zasaditi u velike saksije, koje je najbolje postaviti na sunčano mesto.

Foto/Pixabay/omaratzi964

Plavi cvetovi meksičke žalfije (Salvia patens) ili Salvie splendens skoro da nemaju suparnike po lepoti. Svojom plavom bojom oduševljavaju svakog ljubitelja cveća od juna do septembra, zbog čega je žalfija dobila nadimak “Gencian-žalfija”. Na jesen bi trebalo skratiti duge stabljike za 20 do 40 cm, zatim saksiju uneti u podrum da prezimi.

Foto/Pixabay/FelixMittermeier

Zahvaljujući svojim crvenim cvetovima, purpurna žalfija (Salvia splendens “van Houttei”) privlači mnoge poglede. Ova nova vrsta žalfije, poznata i kao “zavodnica”, očarala je mnoge ljubitelje. Najbolje uspeva u velikim saksijama, u propusnoj zemlji i na sunčanom mestu, zaštićenom od vetra. Ukoliko je velika suša, biljku redovno zalivati.

Foto/Pixabay/AtteaDayar

Somotasta žalfija (Salvia leucantha) je s pravom dobila ime. Ljubitelji ove vrste cveća se u julu i avgustu mogu radovati njenim vatrenim cvetovima. Somotasta žalfija raste do jednog metra u visinu. Treba je zasaditi u veliku saksiju i oprezno štititi od mraza jer je veoma osetljiva. Zato je neophodno da se preko zime unese u stan ili kuću.

Foto/Pixabay/Antranias

Sadnja

Sadi se u grupama na rastojanju od 20 do 25 cm jedna od druge, odnosno od 6 do 9 biljaka po metru kvadratnom. Idealno vreme za njihovu sadnju je april i maj mesec. Visina biljke dostiže 25 – 40 cm. Najlepša će biti posađena na sunčanom ili polusunčanom mestu, i u zemlji koja je bogata humusom. Mada, dobro podnosi i siromašnije tlo.

Foto/Pixabay/rebeck96

Veoma zahvalna biljka koja ne traži mnogo nege. Najčešće se sade niske vrste salvija. One izgledaju interesantno i u žardinjerama, i u saksijama na terasi, a najlepše su posađene u vrtovima, uz stazice, gde se sa njima formiraju niske cvetne bordure. Te bordure mogu biti i u kombinaciji sa drugim biljkama čija će boja biti kontrast salviji. Tako, na primer, uz crvenu salviju lepo izgleda cveće bele i plave boje.

Foto/Pixabay/_Alicja_

Nega

Salvija ima snažan korenov sistem, pa iz tog razloga dobro podnosi letnje vrućine. Morate je dobro zalivati u ranim fazama razvoja, inače, u suprotnom koren će ostati nerazvijen (slab). U kasnijim fazama razvoja biljke postepeno smanjujte zalivanje. U toku prolećnih meseci biljku je potrebno prihranjivati đubrivom za cvetnice, i to tri do četiri puta mesečno. Kasnije, u toku leta smanjite prihranu na dva puta mesečno.

Ako niste imali ovu biljku u vašem vrtu, iskoristite ovo proleće i posadite je!



Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar