Predsednički operativni centar za vanredne situacije zapravo je građevina slična bunkeru koja se nalazi ispod istočnog krila Bele kuće i služi kao sklonište i komunikacijski centar u slučaju nužde, piše 24sata.hr.
Donald Tramp je zbog nereda ispred Bele kuće u petak otišao u podzemni bunker. Tamo ga je odvela služba, zabrinuta za dobrobit njega i cele porodice. Postoji mogućnost da, ukoliko se neredi nastave, u bunkeru ostane nekoliko dana.
Osim Donalda Trampa koji se u operativni centar sakrio od nereda ispred Bele kuće, poznato je samo kako je tamo bio i predsednik Džordž Buš u popodnevnim satima 11. septembra 2001. godine i tamo održao sastanak s Većem za nacionalnu bezbednost. Upravo prema fotografijama koje je Državni arhiv SAD objavio naknadno, a koje su snimljene tokom tog sastanka može se videti kako je tada izgledala jedna od prostorija – soba za sastanke. Sve ostalo što se nalazi u centru je tajno, a čak se ne može sa sigurnošću tvrditi gde se tačno nalazi.
On je sagrađen još tokom Drugog svetskog rata. Tokom 1942. godine počelo je da se gradi istočno krilo ispod kojeg se operativni centar i nalazi. Ono je namenjeno za prvu damu i njeno osoblje. Međutim, istočno krilo se tada gradilo i kako bi se sakrila gradnja bunkera koji je danas poznat kao Predsednički operativni centar.
Tadašnji predsednik Franklin Delano Ruzvelt odobrio je gradnju operativnog centra koji će omogućiti predsedniku sigurno mesto za sastanke. Iako su lokacija i što se sve nalazi u operativnom centru tajni, zna se da je bio sagrađen kao sklonište od nuklearnog udara. Ulaz u operativni centar je izuzetno zaštićen – do njega vodi lift koji se nalazi iza nekoliko vrata koje liče na vrata sefa, a “ključ” za njih su biometrijski podaci.
Cela konstrukcija centra i Bele kuće poboljšana je 1950-ih godina dok je predsednik bio Heri Truman. Bela kuća sagrađena je 1800. godine, a kada je Truman došao na vlast bila je u razrušenom stanju. Truman je dve godine svoje administracije živeo u u kući preko puta, poznatoj po imenu Bler Haus. Tek 1952. godine se zajedno s porodicom uselio u Belu kuću za čiju je restauraciju potrošeno čak 56 miliona dolara.
Još jedna “tajna” stvar nastala je u Beloj kući tokom Trumanove administracije, a to su podzemni tuneli koji su povezali istočno i zapadno krilo te vodili do skloništa. Još jedan “tajni” tunel napravljen je 1987. godine tokom Reganove administracije kao zaštita od terorističkih napada. Predsednik je u njega mogao ući iz Ovalnog ureda pritiskom na ploču na zidu. Tamo bi se otvorio tajni prolaz odakle bi se predsednik stepenicama spustio na sigurno.
Postoji i tunel koji vodi od Bele kuće do Riznice, susedne kuće. Taj tunel napravljen je tokom Ruzveltove administracije i služio je kao sklonište od vazdušnih napada. Iako postoje glasine da postoji još tunela, koji od Bele kuće vode do drugih institucija kao što su Camp David ili Pentagon, one nikada nisu potvrđene.
Kako javlja Sun, novi podaci pokazuju kako postoji još jedna “tajna” ispod Bijele kuće, a to je “mega-bunker”. On je sagrađen ispod severnog travnjaka i to u vreme Obamine administracije. Navodno je dovoljno velik da u njega stanu predsednik, njegova porodica i svi članovi osoblja, a u njemu mogu biti – koliko god trebaju jer je sagrađen za scenario “sudnjeg dana”.







Komentari (0)