Potpuno pomračenje Sunca koje će u sredu biti vidljivo iz delova Španije, Islanda i drugih područja izazvalo je veliki talas interesovanja turista, ali i značajan rast cena smeštaja. U Rejkjaviku je noć uoči pomračenja koštala u proseku više od 1.000 dolara, što je više od 140 odsto skuplje nego istog datuma 2025. godine, prema podacima grupe Lajthaus.
Španija i Island u centru pažnje
Potražnja je posebno porasla u mestima koja se nalaze na putanji totaliteta. U severnom španskom gradu La Korunji cene hotelskog smeštaja više su nego udvostručene, dok su u Bilbau porasle za 59 odsto, a u Santijago de Komposteli za 31 odsto. Na Majorki, gde će pomračenje biti vidljivo nisko iznad horizonta tokom zalaska Sunca, cene su povećane za oko 20 odsto.
– Postoji ogromna potražnja i dolazi sa svih strana – rekla je Helga Marija Albertsdotir, direktorka kompanije Skaj Lagun u Rejkjaviku, gde će gosti pomračenje posmatrati iz geotermalnih bazena.
Rajan Konoli, suosnivač kompanije za luksuzna putovanja Skriveni Island, rekao je da je prvu rezervaciju za period pomračenja dobio još u septembru 2024. godine. Zbog velikog interesovanja, u martu ove godine počeo je da odbija nove rezervacije, navodeći da je u čitavoj zemlji već bilo izuzetno mnogo turista.
Povećanu potražnju prate i avio-kompanije. “Ajslender” je uveo dodatne letove, posebno zbog velikog interesovanja putnika iz Sjedinjenih Američkih Država, dok je i “Delta erlajns” povećao broj letova iz Njujorka za Rejkjavik.
Poskupeo i kratkoročni smeštaj
Rast cena nije zaobišao ni platforme za kratkoročni najam. Prema podacima analitičke kompanije RDNA, cene islandskih nekretnina koje se nalaze na putanji totaliteta porasle su 53,7 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
U Španiji je rast bio blaži zbog znatno veće ponude smeštaja, ali su cene objekata unutar putanje potpunog pomračenja ipak bile u proseku 15,8 odsto više.
Španska vlada očekuje da će pomračenje doneti oko 342 miliona evra dodatne turističke potrošnje. Očekuje se da će deo turista umesto tradicionalnih južnih letovališta posetiti manje posećene krajeve u unutrašnjosti zemlje, poznate pod nazivom “Prazna Španija“.
Ipak, u pojedinim delovima zemlje i dalje važe vanredne mere zbog opasnosti od šumskih požara. U Aragonu su uvedena ograničenja za kretanje motornih vozila i paljenje vatre, dok su pojedini prirodni parkovi u Valensiji zatvoreni.
Rasprodati i izleti kruzerima
Turistički talas proširio se i na pomorski saobraćaj. Kompanije poput Princes kruzisa i Virdžin vojejdžiza ponudile su posebne izlete za posmatranje pomračenja kod obala Španije i Islanda, a pojedine ture su već rasprodate.
Za turiste koji su izabrali Island posebno je važna vremenska prognoza, jer oblaci mogu značajno otežati posmatranje pomračenja. U slučaju potpuno oblačnog vremena, efekti će se uglavnom svesti na primetno zamračenje.
Helga Marija Albertsdotir navela je da je trenutna prognoza za Rejkjavik povoljna i da se očekuje samo umerena oblačnost.
Većina klijenata kompanije Skriveni Island pomračenje će pratiti sa poluostrva Rejkjanes, nakon obilaska vulkanskog područja. Rajan Konoli ističe da će putovanje imati smisla čak i ukoliko oblaci zaklone Sunce, jer su za turiste planirane i druge aktivnosti.
Turistički operateri već beleže veliko interesovanje i za naredno potpuno pomračenje Sunca, koje će u avgustu sledeće godine biti vidljivo iz egipatskog Luksora. Taj događaj već je dobio nadimak “pomračenje veka“, jer će predstavljati najduži period potpunog pomračenja vidljiv sa kopna sve do 2114. godine.







Komentari (0)