Vučić o NIS-u: “Stvari se kreću u dobrom smeru, uprkos teškoćama”

Predsednik Srbije se obratio na Informer TV

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Printscreen Instagram/avucic

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uključio se telefonom za Informer TV. Vučić je pre svega odgovorio na pitanje o NIS-u.

– Što se Naftne industrije Srbije tiče želeo bih samo da kažem da smo mi ponovo razmenili takozvane shareholder agreemente sa mađarskom stranom, oni očekuju naše odgovore, i ponedeljak, utorak biće susreti sa našim mađarskim partnerima i prijateljima, i nadam se da ćemo uskoro sve to rešiti. Nije sasvim jednostavno, zbog različitih procedura vezanih i za rafinerije i nekih od ranije predviđenih ulaganja Naftne industrije Srbije u petrohemiju, Mađari žele da naprave za sebe najbolji mogući ugovor, a mi želimo da zaštitimo što je moguće više Srbiju, tako da razgovaramo, ali verujem da ćemo pronaći zajednički imenitelj i da ćemo to važno i veliko pitanje, posebno u uslovima ovakve krize i nabavke nafte i cene nafte i naftnih derivata, uspeti da rešimo na zadovoljstvo građana Srbije. U svakom slučaju, stvari se kreću, uprkos svim teškoćama, u dobrom smeru – rekao je predsednik.

Ipak, on je upozorio da Srbija troši sve više rezervi energenata, te da je pitanje da li će moći da obnovi sve rezerve.

– Obnavljamo ih deo od iz onih prvih rezervi koje smo dali na tržište, obnovili smo, platili to i gubimo veliki novac. To ljudi moraju da znaju. Mi smo, srećom, obezbedili finansijske jastuke. Imamo ne samo dobru monetarnu, već i odličnu fiskalnu politiku. Imamo mudru i pametnu politiku, uvek smo vodili računa da imamo dovoljno novca na računu i danas imamo mnogo novca na računu i upravo zahvaljujući svemu tome što smo uspeli da obezbedimo da ekonomija dobro funkcioniše, možemo to da izdržimo. Ali to nije beskonačno i to je stvar koju moram ljudima da kažem. Ja sam srećan, vi ste govorili o nečemu, ponekad mi se čini da preterate i neprijatno se i osetim u pohvalama, ali to je jedna stvar je zaista tačna – naveo je Vučić.

Predsednik je objasnio da je Srbija uspela da obezbedi takvu sigurnost takvu da čak i oni koji govore sve najgore o njemu ne moraju da čekaju na pumpama.

– Kada kažemo da ima dovoljno rezervi, da ima dovoljno nafte i da se neće menjati cene drastično, oni znaju da govorimo istinu. I to je veliki uspeh naše politike. Voleo neko da to prihvati kao činjenicu ili ne, potpuno je svejedno. Mislim da je takođe veoma važno da kažem da sve ovo što se dešava u odnosima i Kine i Evrope i Sjedinjenih Američkih Država i Evrope i Rusije i Evrope takođe dodatno utiče na sve nas. Jer ako vi mislite da nove carine od 25% za evropske automobile neće uticati na Srbiju, hoće, i to nepovoljno, nema nikakve sumnje, jer smo mi vezani najvećim delom za evropsku automobilsku industriju i imamo ogroman broj fabrika koje su u tom supply chain-u dobavljači za evropsku automobilsku industriju. I plašim se da će i to i na srednji rok, a ne samo na dugi rok, pa čak i na kratko-srednji rok doneti dodatne negativne posledice za nas – rekao je Vučić.

Na pitanje kakve konkretne posledice očekuje i da li će biti otkaza u fabrikama Vučić je rekao da se trudi da se to ne dogodi.

– Zato se trudimo da damo i ponudimo najbolje uslove tim fabrikama, da učinimo sve. I videli ste, juče sam bio u Pančevu na praznik rada i tamo smo razgovarali i imali priliku da se pohvalimo fantastičnim investicijama kakve su Brose i CTF, ali oni svi zavise i od evropske i od američke industrije automobila. I, naravno, neće oni biti zatvoreni suviše. Velike kompanije, važne kompanije koje nisu radno intenzivne, već i kapitalno intenzivne.  Nemci tu kada dođu, dođu da ostanu mnogo godina i to je od izuzetnog značaja za nas. Ali da li će neke druge, manje komponentaše, slabiji komponentaše, moći to da izdrže ili ne, to je već drugo pitanje. Zato moramo da pronalazimo i nove poslove, zato moramo da nove investitore dovodimo. Zato ću ići i u Azerbejdžan i u Kinu, a verujem da ću imati još jednu važnu evropsku posetu u narednih mesec dana. Tako da, naše je da se borimo, naše je da radimo, da se trudimo. Verujem u velike vesti, imam ponovo ogromne nade i izuzetne snove po pitanju ubrzanog ekonomskog razvoja Srbije – rekao je Vučić.

Predsednik je zatim potvrdio da će u narednih 10 dana biti potpisan komercijalni ugovor sa kineskim “Šandongom”

– Mislim da to niko nije ni sanjao. To je za prvu fazu “Karađorđa”, potpisujemo komercijalni ugovor, kreće se u radove i za najduže četiri godine imaćemo brze saobraćajnice koje će ići. To su vam deonice Mali Požarevac, Orašac, Orašac-Aranđelovac i od Orašca do Progorevca, to je oko 23 kilometra, još 23 kilometra do Čibukovca, dakle povezivanje Lazarevca, povezivanje Miloša Velikog-Lazarevca sa Aranđelovcem i sa ove strane preko Mladenovca opet do i Orašca do Aranđelovca i onda produžavamo prema Rači i tako dalje. Taj ugovor je vredan oko milijardu i trista miliona. To je ogroman broj kilometara, samo ovo što sam vam rekao za ovaj lazarevački deo je 46-47 kilometara ukupno, preko 80 ili 90 kilometara u najnaseljenijem severnom delu Šumadije ili u južnom delu Beograda i severnom delu Šumadije. To su velike vesti za nas. I kada imate u vidu da sada kreću ubrzani na tri lokacije, će Azerbejdžanci, koji su dobili komercijalni ugovor, da napadnu “Smajli” na severu Srbije, dakle na tri lokacije, mislim i Srbobran i Vrbas i Sombor, na sve te tri lokacije. Oni rade izuzetno posao i ovamo u na Dunavskom koridoru i, naravno, Beograd-Zrenjanin. Srbija se gradi, gradi se neverovatnom brzinom. Ovo je samo jedan deo, a podsetiću vas, već sam najavio kod vas Čačak, Kraljevo, otvaramo do Vidovdana. Dakle, Čačak, Kraljevo, otvaramo do Vidovdana – rekao je predsednik.

Vučić je opet naglasio da je globalna ekonomska kriza itekako problem za Srbiju i da u tom pogledu ne može biti izolovana od Evrope.

– Amerika ima manje prihode, imaju problema i sa cenom galona u svojoj zemlji, ali su postali po prvi put net izvoznik nafte i gasa. Možda oni imaju neku računicu, ali znam da Evropa tu računicu nema. Kad kažem Evropa, mislim i na nas, ne odvajam nas od ostatka Evrope. Mi tu računicu nemamo. I sada, kada bude krenulo zaustavljanje, ili ako krene zaustavljanje kazahstanske nafte preko Družbe, ako krene zaustavljanje, i dalje bude zaustavljen katarski gas i katarska nafta i za Poljsku, onda se… Veoma sam zabrinut za to kako će biti u celoj Evropi. Ali kad kažem u celoj Evropi, možda ćemo mi deset dana duže izdržati, ali na kraju će se osetiti i kod nas. Stopa rasta je dobra, i MMF će i za naredne godine predviđati da ćemo mi brže rasti od drugih zemalja, nije važno, samo 26. već da gledate trendove i za 27., 28. i 29., da ćemo mi brže rasti od ostalih zemalja u Evropi – rekao je Vučić.

Predsednik je takođe rekao da je bio iznenađem brzinom raskola između SAD i Evrope.

– Ja nisam očekivao da će ovom brzinom Amerikanci da krenu u suprotstavljanje Nemcima i Evropi, i da, mislio sam da ćemo malo da sačekamo sa tim, ali i ovo sa najavom povlačenja prvih 5. 000 vojnika, to su suviše ozbiljni signali i suviše važni signali. Video sam reakciju. Ja mislim da je to veoma ozbiljno. Znate, ruše se berze na osnovu jedne izjave. Ovo je prava politička izjava koja govori o stanju odnosa dve najveće zapadne sile, Amerike i Nemačke. Ono što je Merc rekao Trampu, bez obzira na taj drugi pomirljivi deo u onom prvom delu, pa zatim Trampov odgovor njemu, povlačenje vojnika. Očigledno da se interesi više ne poklapaju i da smo došli do neke tačke bez povratka. A sad, samo je važno da ti odnosi ne budu lošiji. Znam ja da kod nas postoje mnogi ljudi koji se raduju da ti odnosi budu lošiji, ali ja ne mislim da je za srpsku ekonomiju, ako hoćete i za srpsku politiku, bilo šta dobro u tome da ti odnosi budu mnogo lošiji. Kao što ste videli, i Kina je rekla zbog različitih mera zaštite koje Evropa preduzima, vrlo je snažnu izjavu dala protiv takvih mera i upozorila da će da reaguje drugačije. Tako da se sve te stvari polako komplikuju. Naše je da to izdržimo i nisu stvari jednostavnije. Dobro je dok ne lete rakete svakog dana na Bliskom Istoku, ali se situacija suštinski nije promenila. Uslovi i uzroci koji su do svega doveli se nisu promenili i samo se produbljuje ekonomski nivo sukoba. Možda su svi previše raketa potrošili pa ih i nemaju dovoljno, ali što je očigledno, čini mi se, da će se ekonomski sukobi nastaviti na veoma visokom nivou. Tako da mi ćemo da se borimo i da gledamo šta i kako da uradimo, da pokažemo i u ovim vremenima da ne brinemo samo o ovoj makroekonomskoj situaciji, nego i o običnim ljudima – rekao je Vučić.

Cena nafte u svetu nam pravi mnogo problema, upozorava.

– Nisam očekivao da će ovom brzinom da krenu Amerikanci u obračun sa Nemcima. Suviše su važni signali to što Tramp najavljuje povlačenje 5.000 vojnika iz Nemačke. To je veoma ozbiljno. Ruše se berze na osnovu jedne izjave, a ovo je prava politička izjava koja govori o odnosu dve najveće zapadne sile. Ono što je Merc rekao Trampu, pa Trampov odgovor njemu… Očigledno je da se interesi više ne poklapaju i da smo došli do tačke bez povratka. Ne mislim da je za srpsku ekonomiju, privredu i politiku dobro da ti odnosi budu što lošiji – naveo je on.

Situaciju sa naftom možemo da izdržimo još neko vreme, ali niko ne može ovo da izdrži sve vreme, ističe predsednik Srbije.

– Nezamislivo su visoke cene. Plašim se da je Kiril Dimitrijev bio u pravu i da će cena i dalje da raste. Plašim se da to, jednostavno, niko ne može da izdrži, posebno ne u Evropi. Čini mi se da postoji prećutna saglasnost da nikome ne smeta to što će najvišu cenu da plati Evropa – upozorava Vučić.

Kad je u pitanju priznanje voditeljke Jelene Obućine da je N1 pustio lažnu vest da je preminuo dečak u Valjevu tokom protesta, Vučić je istakao jedan detalj.
– Oni su rekli da je dete u teškom stanju i u privatnoj bolnici u Beogradu, a neki drugi su plasirali na društvenim mrežama vest da je dečak preminuo, ali su svakako izazvali ne samo uznemirenje javnosti, već je to bila gnusna i strašna laž… Dobićemo i priznanje da je bila laž i “zvučni top” i sve oko Jovanjice. Važno je da se zna čime su se služili u eri revolucije, ima mnogo toga ne samo neprofesionalnog, nego i namerno postavljeno na zlurad način. Znali su istog dana da su lagali i zato su izmislili da je to privatna bolnica, iako je jasno da se takvo dete odmah vodi u Tiršovu ili u Institut za majku i dete. Sve smo to znali i govorili smo da lažu. Koliko sam vam puta govoroio da lažu za zvučni top. Dovodili smo i FSB. Jedini koji su potezali vatreno oružje i noževe su oni, i sinoć su palili automobile. Da se njima to desilo, Marta Kos bi tražila sednicu SB UN, mada niko ne sluša šta ona govori – kazao je on.

BONUS VIDEO:

 

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar