MOL optužio Hrvate: “Janaf naplaćuje takse za transport nafte višestruko iznad evropskog proseka”

Prema navodima MOL-a, tarife koje primenjuje JANAF više su od tri puta u odnosu na cene koje naplaćuje operater naftovoda TAL, čiji sistem polazi iz Trst i vodi kroz Nemačku do Beča

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Printscreen/YouTube@Igor Kosanic

Hrvatska kompanija JANAF naplaćuje tranzitne takse za transport nafte koje su višestruko iznad evropskog proseka, saopštila je mađarska naftna kompanija MOL.

Prema navodima MOL-a, tarife koje primenjuje JANAF više su od tri puta u odnosu na cene koje naplaćuje operater naftovoda TAL, čiji sistem polazi iz Trst i vodi kroz Nemačku do Beča.

Mađarska kompanija tvrdi i da su hrvatske naknade za više od 50 odsto veće od tarifa koje se primenjuju na ukrajinskom delu naftovoda Družba, iako se, kako ističu, Ukrtransnafta suočava sa ratnim okolnostima i ozbiljnim izazovima u oblasti energetske infrastrukture.

MOL naglašava da kopneni transport sirove nafte preko Ukrajine omogućava direktnu isporuku iz proizvodnih regiona ka evropskom tržištu, bez dodatnih troškova. Za razliku od toga, nafta koja pristiže u luku Omišalj doprema se morskim putem iz zemalja poput Libije, Saudijske Arabije, Kazahstana i Norveške, što podrazumeva dodatne troškove pomorskog transporta od 20 do 25 dolara po toni.

Ti dodatni izdaci, kako navodi MOL, dodatno uvećavaju ukupne troškove hrvatske rute i čine je znatno skupljom u poređenju sa alternativnim pravcima snabdevanja.

U saopštenju se podseća i da je JANAF 2022. godine, nakon izbijanja rata u Ukrajini, povećao cene transporta za više od 70 odsto, dok sličan rast kod drugih operatera nije zabeležen.

Prema podacima koje je MOL izneo u uporednoj tabeli, JANAF naplaćuje 5,3 dolara po toni na svakih 100 kilometara transporta. Poređenja radi, TAL naplaćuje 1,4 dolara, MOL oko jedan dolar, Ukrtransnafta 3,4 dolara, dok naftovod Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) naplaćuje 1,2 dolara po toni za istu udaljenost.

Mađarska kompanija navodi i da trenutno ne postoji potpisan ugovor između MOL-a i JANAF-a, što, kako tvrde, znači da se isporuke odvijaju bez formalno regulisanog pravnog okvira.

MOL ističe da nastavlja pregovore, ali ocenjuje da JANAF zloupotrebljava svoju tržišnu poziciju, jer ne nudi uslove u skladu sa industrijskim standardima i ne uzima u obzir dodatne troškove pomorskog transporta.

Kada je reč o rešavanju sporova, mađarska strana ne prihvata predlog da eventualni sporovi budu rešavani po hrvatskom pravu pred sudovima u Zagreb, već insistira da nadležnost ima Arbitražni sud u Beču i da se primenjuje austrijsko zakonodavstvo.

BONUS VIDEO:

Izvor: MTI

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar