Drama u Dalmaciji: More nadire i ulazi u kuće, trajekti u prekidu, morali da spasavaju crnogorski brod

Kombinacija izrazito niskog pritiska i snažnih vetrova uzrokovala je nagli porast nivoa mora, što je uobičajeno tokom prolaska dubokih ciklona preko Jadrana

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Printscreen Youtube/ Dalmacija Danas

Dalmatinske rive u četvrtak su ponovo bile poplavljene zbog snažne ciklonalne plime i olujnog juga koji je zahvatio celu obalu. More je ušlo u kuće u šibenskom predelu Dolac, a kritično stanje bilo je i u Kaštelima, Splitu, Trogiru i na Čiovu, prenosi Morski.hr.

Kombinacija izrazito niskog pritiska i snažnih vetrova uzrokovala je nagli porast nivoa mora, što je uobičajeno tokom prolaska dubokih ciklona preko Jadrana. Uz visok nivo mora, problem je stvorila i obilna kiša, što je dodatno opteretilo sisteme odvodnjavanja.

U Tribunju je bila poplavljena ulica, a u Donjim Kaštelima meštani su postavljali brane od vreća s peskom da bi zaštitili objekte. Brojne su brodske i trajektne linije ostale u prekidu, piše Morski.hr, izolujući ostrva od kopna. Smirivanje situacije očekuje se tek s promenom smera vetra.

Kod ostrva Hvara dogodio se problem s crnogorskim brodom “Trideseti avgust”, koji je tokom dana ostao delimično bez pogona i naišao na poteškoće u plovidbi, javlja Dalmacija Danas.

Zbog jakog juga i otežanih uslova brod se kretao vrlo polako i približavao se opasnim delovima obale, što je izazvalo zabrinutost među posadom i nadležnima. Remorker “Hrabri” iz luke Ploče bio je upućen na intervenciju i situacija je zajedničkim naporima rešena.

Na servisu MarineTraffic u četvrtak uveče crnogorski brod vodio se kao da ima pogon, ali bilo je vidljivo da se kreće veoma malom brzinom. Kako saznaje Dalmacija Danas, malo pre dva sata u noći s četvrtka na petak, brod je stigao u luku Stari Grad, gde se i jutros nalazi.

BONUS VIDEO:

Izvor: Dalmacija danas, Morski.hr

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar