Makron u Minhenu: “Evropa mora da pokaže snagu pred izazovima”

Makronova poruka dolazi u trenutku kada se Evropa suočava sa brojnim bezbednosnim pitanjima, uključujući rat u Ukrajini i promenjene globalne tokove moći

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Printscreen X/PaladinRood

Francuski predsednik Emanuel Makron poručio je tokom obraćanja na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji (Munich Security Conference 2026) da Evropa treba da preuzme aktivniju i odlučniju ulogu u svetu, suočena sa globalnim sigurnosnim izazovima.

Govoreći pred međunarodnim liderima u Minhenu, Makron je istakao da je vreme za snažniju i strateški usklađenu politiku Evropske unije. On je naglasio važnost digitalne suverenosti, regulatornih okvira i zajedničkih mera koje bi omogućile Evropi da bolje brani svoje interese u uslovima sve složenije globalne geopolitičke situacije.

Mađutim, njegov govor nije naišao na jednaku podršku svih prisutnih. Neki aspekti izlaganja, poput ideja o zajedničkim evropskim odbrambenim inicijativama, izazvali su komentare i kritike među učesnicima konferencije, posebno u kontekstu odnosa sa Sjedinjenim Državama i potrebe za transatlantskim balansom.

Makronova poruka dolazi u trenutku kada se Evropa suočava sa brojnim bezbednosnim pitanjima, uključujući rat u Ukrajini i promenjene globalne tokove moći. On je istakao da Evropa ne sme da zanemari svoju ulogu i potencijal, već da treba da gradi strategije koje će omogućiti kontinentalnu otpornost i zajedničku bezbednosnu politiku.

Izvor: The Guardian

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar