Mađarska želi da istražuje svemir: Sijarto najavio važan sporazum sa SAD

Mađarska i američka kompanija "Vojadžer Tehnolodžiz“ pripremaju sporazum o saradnji u svemirskoj industriji

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Printscreen/Facebook/Szijjártó Péter

Mađarska vlada radi na sklapanju sveobuhvatnog sporazuma o investiranju, obrazovanju, obuci i tehnologiji sa američkom kompanijom iz oblasti svemirske tehnologije i odbrane “Vojadžer Tehnolodžiz“, izjavio je danas ministar spoljnih poslova Peter Sijarto tokom posete Vašingtonu.

Prema njegovim rečima, sporazum će Mađarskoj omogućiti aktivno učešće u projektu izgradnje svemirske stanice na kojem radi američka kompanija, prenela je agencija MTI.

– To će Mađarskoj pružiti priliku da igra aktivnu ulogu u fazi izgradnje, razvoja tehnologije, kao i u operativnoj fazi projekta izgradnje svemirske stanice – rekao je Sijarto.

On je naveo da je “Vojadžer Tehnolodžiz“ jedna od vodećih svetskih kompanija u oblasti svemirske tehnologije, te da planira da 2029. godine lansira komercijalnu svemirsku stanicu u nisku orbitu Zemlje.

Sijarto je istakao da će dogovor sa ovom američkom firmom omogućiti Mađarskoj da dodatno iskoristi svoj povratak u sferu istraživanja svemira, posebno kroz misije sa ljudskom posadom.

– Ovo je ogromna šansa, a Mađarska ima prednost jer nas naučni rezultati koje smo postigli u ovoj oblasti vode napred – naglasio je on.

Ministar je dodao da Budimpešta, s obzirom na uticaj razvoja svemirske tehnologije na domaću ekonomiju, planira da nastavi sa ulaganjima u tu oblast i da dalje razvija nacionalni svemirski program, koji uključuje i slanje mađarskog astronauta u svemir.

BONUS VIDEO:

Izvor: MTI

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar