Dragan Šakota, trener Crvene zvezde, kaže da je ekonomska kriza izazvana koronavirusom žestoko pogodila i sport. Šef stručnog štaba kluba s Malog Kalemegdana ističe da će klubovi koji zavise od komercijalnih ugovora, broja prodatih ulaznica i televizijskih prava najviše osetiti krizu. Po njegovim rečima klubovi su sličnu situaciju kada je ekonimija u pitanju imali 2008. godine kada se desila svetska ekonomska kriza.
Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook i Instagram – Objektiv.rs
“Realno, ta svetska ekonomska kriza žestoko je pogodila sport, naravno i vrhunsku košarku. Grčka se od nje nikada nije oporavila, vidi se i po tome da u toj zemlji više nije organizovan fajnal for Evrolige. Bilo je to doba žestokog kresanja budžeta”, rekao je Šakota.
Kondicioni trener Zvezde poručuje: Pauza OSTAVILA traga na igrače, rizici od povreda su DALEKO VEĆI
Nekadašnji trener Srbije i Crne Gore dodaje:
“Košarka, sport generalno je u direktnoj zavisnosti od ekonomije, klubovi od budžeta koji im je na raspolaganju. U vrhunskoj košarci imamo košarkaške sekcije fudbalskih giganata, Reala i Barselonu, verujem da će oni kao i državni projekti poput CSKA, Makabija ili Žalgirisa biti u manje složenoj situaciji nego klubovi koji zavise od komercijalnih ugovora, broja prodatih ulaznica i televizijskih prava. Oni će biti u najdelikatnijoj ulozi prilikom formiranja tima”, izjavio je Šakota za “Sportski Žurnal”.
Šakota je spomenuo i situaciju u Hrvatskoj i da bi tako nešto moglo da se desi i Srbiji. On smatra da će kvalitetni igrači sledeće sezone, kako tvrdi trener crveno-belih, pre birati Aziju nego Evropu.
Najnovije sportske vesti čitajte i na našoj iOS i android aplikaciji – Objektiv.rs
“S obzirom da će budžeti najvećeg broja klubova biti manji, igrači će odlaziti u sredine koje bolje plaćaju, recimo u Aziju, konkretno u Kinu i Japan, zemlje koje u odnosu na Evropu ulažu neverovatne pare. To će doneti pad kvaliteta na Starom kontinentu. Prirodno, države koje obiluju talentima popunjavaće njima klupske sastave, ali to nije i dovoljno za najviši nivo takmičenja. Primer je Hrvatska, koja ima mnogo mladih darovitih igrača kao i NBA protagonista, a nema ekipu za najviši domet u evropskim klupskim takmičenjima, pa i u ABA ligi. Na žalost taj sindrom može da zadesi i srpsku košarku, posebno ako talenti rano i na prvu ponudu budu odlazili u inostranstvo”, rekao je trener Zvezde.
Komentari (0)