Povodom smrti pape Franje danas je u Katedrali Uznesenja Blažene Device Marije u Beogradu otvorena knjiga žalosti u koju su se upisali predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
Pored njih u knjigu žalosti su se upisali i zamenica gradonačelnika Beograda Vesna Vidović i vikarni episkop patrijarha Porfirija, Tihon, a upisuju se i građani.
Brnabićeva je napisala da je papa Franja bio čovek koji je svojom rečju i delom nadahnjivao čovečanstvo da bude bolje i plemenitije.
“U vremenu podela, nerazumevanja i sebičnosti on nam je ukazivao na važnost slušanja, dijaloga i uvažavanja. Podsticao nas je da u različitostima prepoznamo lepotu, a ne pretnju. Bio je glas onih koji ga nisu imali, uteha odbačenima, siromašnima i svima koji su bili diskriminisani zbog predrasuda ili ravnodušnosti sveta. Njegove poruke razumevanja i međusobnog poštovanja tek će u vremenima koja dolaze dobiti svoj puni, univerzalni, značaj”, napisala je Brnabić.
Navela je da je papa Franja poštovao Srbiju, njenu istoriju i identitet i da nikada nije želeo da donese odluku koja bi razočarala građane.
“Duboko vođen ljubavlju prema čoveku i neumornim traganjem za mirom imao je viziju budućnosti našeg regiona u kojem pomireni narodi slobodno razvijaju svoje potencijale”, napisala je Brnabićeva.
Navela je i da će Srbija pamtiti papa Franju kao poglavara Katoličke crkve “koji je uvek bio spreman da čuje naš glas, da ne zatvori oči pred istinom o našim stradanjima i neistinama koje se i dan danas o nama govore”.
Dačić je u knjizi žalosti napisao da je papa Franja ostavio neizbrisiv trag u savremenoj istoriji čovečanstva.
“Njegov život bio je svedočanstvo skromnosti, vere, neumorne posvećenosti miru, pravdi, toleranciji i dijalogu među ljudima. Njegova reč i delo bili su putokaz mira i nade u bolji svet”, napisao je Dačić.
U katedrali od 18.00 sati apostolski nuncije u Srbiji, nadbiskup Santo Ganđemi služi misu zadušnicu za papa Franju.
Misi pored Brnabićeve i Vidovićeve, prisustvuje i direktor Uprave za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama Vladimir Roganović.
Nadbiskup Ganđemi ukazao je da su se danas okupili kako bi tugu pretočili u molitvu.
“Naša molitva nije opraštanje, već je iščekivanje ponovnog susreta”, rekao je Ganđemi.
Papa Franja biće sahranjen sutra u bazilici Santa Marija Mađore u Rimu.
Komentari (0)