“Odbijanje dijaloga nije politički stav, to je refleks onih koji su navikli da im se šapne šta da misle”, poručio je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, odgovarajući na poruke iz Sarajeva da s „beguncem” nema razgovora. Dodikov poziv na politički dijalog i deeskalaciju krize naišao je na ćutanje i nove zahteve za hapšenje.
„Jedino kreativno što su smislili je ‒ ukloniti Dodika. To je princip po kome funkcioniše mafija, a ne država. Njihov odgovor još jednom pokazuje da im nije cilj nikakav dogovor, nikakva BiH, nikakva budućnost”, istakao je Dodik, piše Politika.
Dodik je, naime, predložio da se otvore razgovori o povlačenju odluka koje je nametnuo (ne)imenovani visoki predstavnik Kristijan Šmit (o krivičnom progonu za nepoštovanje njegovih odluka) kako bi Republika Srpska zauzvrat privremeno stavila van snage zakone kojima je suspendovala delovanje pravosudnih i bezbednosnih agencija BiH.
Iako se pretpostavlja da bi to umnogome vratilo BiH na mirniji kolosek, u Sarajevu za to nema spremnosti, dok opozicija iz Srpske kritikuje Dodikovu taktiku. Umesto pregovaračkog stola, iz Sarajeva je stigla poruka da rešenje vide samo u privođenju predsednika Republike Srpske. Međutim, po mnogim procenama šanse za privođenje nisu naročito izgledne, a situacija je takva da Dodikova stranka i dalje presudno odlučuje o politikama u Republici Srpskoj, ali i u Sarajevu.
Premijer RS Radovan Višković kaže da bez dijaloga nema budućnosti, te da se Srpska ne može ignorisati. „Nije to stvar hoću-neću, stvar ljubavi niti simpatije. Ako želimo da BiH živi po ’Dejtonu’ i ima neku budućnost, onda bez razgovora budućnosti nema. Manite se OHR-a, Šmita i stranih ambasada, vratite se u svoje institucije, budite zvanični predstavnici svoga naroda i mi ćemo onda razgovarati u ime srpskog naroda i zajedno kreirati budućnost za sve narode koji žive u BiH”, kaže Višković.
Na poslednjoj sednici Predsedništva BiH, članovi iz reda bošnjačkog i hrvatskog naroda, Denis Bećirović i Željko Komšić, preglasali su srpskog člana i zatražili pomoć Eufora u izvršenju naloga Suda BiH. Njihov zahtev je da međunarodne vojne snage asistiraju Agenciji za istrage i zaštitu (Sipa) u hapšenju Dodika, budući da je sama Sipa procenila taj zadatak kao „visokorizičan” i odbila da ga sprovede.
Eufor je ranije odbio da se upliće u političke obračune, iako evropske snage na to nagovaraju i pojedinci iz EU, kao što je i Interpol odbio zahtev Suda BiH za raspisivanje poternice za Dodikom, jer statut te organizacije zabranjuje političke progone. Bećirović i Komšić, ipak, ne odustaju, zbog čega je Cvijanovićeva pisala Euforu i predstavnicima EU kako bi objasnila procedure po kojima stav bošnjačkog i hrvatskog člana nisu zvanične odluke Predsedništva BiH. Ona je pojasnila da se, nakon preglasavanja, o zahtevu mora ponovo razgovarati u drugom krugu i najavila da će uložiti veto čime će zahtev dvojice članova biti upućen na odlučivanje u Skupštinu RS.
„Često čujemo od njih određene fraze koje možda ne odslikavaju pravo stanje, ali verujem da imaju ozbiljne ljude koji mogu da procene da li nešto treba ili ne treba da rade i šta piše ili ne piše o njihovom mandatu”, rekla je Cvijanovićeva. Ona kaže da je pisala delegaciji EU u BiH i Euforu da ih podseti na to da svi treba da imaju racionalan pristup i da političko dešavanje ne treba da se prebacuje na drugi teren. Cvijanovićeva je rekla da je njena obaveza da upozori da bi udovoljavanje zahtevima iz Sarajeva u vezi angažmana Eufora izazvalo negativna dešavanja.
Ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan izjavio je da MUP neće dozvoliti da politička kriza u BiH postane bezbednosna.
Komentari (0)