Dodik: “Sarajevo ne traži dijalog, već poslušnost i hapšenje, funkcionišu kao mafija”

Ako že­li­mo da BiH ži­vi po ’Dej­to­nu’ i ima ne­ku bu­duć­nost, on­da bez raz­go­vo­ra bu­duć­no­sti ne­ma, ka­že pre­mi­jer Vi­ško­vić

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto; Printscreen

“Od­bi­ja­nje di­ja­lo­ga ni­je po­li­tič­ki stav, to je re­fleks onih ko­ji su na­vi­kli da im se šap­ne šta da mi­sle”, po­ru­čio je pred­sed­nik Re­pu­bli­ke Srp­ske Mi­lo­rad Do­dik, od­go­va­ra­ju­ći na po­ru­ke iz Sa­ra­je­va da s „be­gun­cem” ne­ma raz­go­vo­ra. Do­di­kov po­ziv na po­li­tič­ki di­ja­log i de­e­ska­la­ci­ju kri­ze na­i­šao je na ću­ta­nje i no­ve zah­te­ve za hap­še­nje.

„Je­di­no kre­a­tiv­no što su smi­sli­li je ‒ uklo­ni­ti Do­di­ka. To je prin­cip po ko­me funk­ci­o­ni­še ma­fi­ja, a ne dr­ža­va. Nji­hov od­go­vor još jed­nom po­ka­zu­je da im ni­je cilj ni­ka­kav do­go­vor, ni­ka­kva BiH, ni­ka­kva bu­duć­nost”, is­ta­kao je Do­dik, piše Politika.

Do­dik je, na­i­me, pred­lo­žio da se otvo­re raz­go­vo­ri o po­vla­če­nju od­lu­ka ko­je je na­met­nuo (ne)ime­no­va­ni vi­so­ki pred­stav­nik Kri­sti­jan Šmit (o kri­vič­nom pro­go­nu za ne­po­što­va­nje nje­go­vih od­lu­ka) ka­ko bi Re­pu­bli­ka Srp­ska za­uz­vrat pri­vre­me­no sta­vi­la van sna­ge za­ko­ne ko­ji­ma je su­spen­do­va­la de­lo­va­nje pra­vo­sud­nih i bez­bed­no­snih agen­ci­ja BiH.

Iako se pret­po­sta­vlja da bi to umno­go­me vra­ti­lo BiH na mir­ni­ji ko­lo­sek, u Sa­ra­je­vu za to ne­ma sprem­no­sti, dok opo­zi­ci­ja iz Srp­ske kri­ti­ku­je Do­di­ko­vu tak­ti­ku. Ume­sto pre­go­va­rač­kog sto­la, iz Sa­ra­je­va je sti­gla po­ru­ka da re­še­nje vi­de sa­mo u pri­vo­đe­nju pred­sed­ni­ka Re­pu­bli­ke Srp­ske. Me­đu­tim, po mno­gim pro­ce­na­ma šan­se za pri­vo­đe­nje ni­su na­ro­či­to iz­gled­ne, a si­tu­a­ci­ja je ta­kva da Do­di­ko­va stran­ka i da­lje pre­sud­no od­lu­ču­je o po­li­ti­ka­ma u Re­pu­bli­ci Srp­skoj, ali i u Sa­ra­je­vu.

Pre­mi­jer RS Ra­do­van Vi­ško­vić ka­že da bez di­ja­lo­ga ne­ma bu­duć­no­sti, te da se Srp­ska ne mo­že ig­no­ri­sa­ti. „Ni­je to stvar ho­ću-ne­ću, stvar lju­ba­vi ni­ti sim­pa­ti­je. Ako že­li­mo da BiH ži­vi po ’Dej­to­nu’ i ima ne­ku bu­duć­nost, on­da bez raz­go­vo­ra bu­duć­no­sti ne­ma. Ma­ni­te se OHR-a, Šmi­ta i stra­nih am­ba­sa­da, vra­ti­te se u svo­je in­sti­tu­ci­je, bu­di­te zva­nič­ni pred­stav­ni­ci svo­ga na­ro­da i mi će­mo on­da raz­go­va­ra­ti u ime srp­skog na­ro­da i za­jed­no kre­i­ra­ti bu­duć­nost za sve na­ro­de ko­ji ži­ve u BiH”, ka­že Vi­ško­vić.

Na po­sled­njoj sed­ni­ci Pred­sed­ni­štva BiH, čla­no­vi iz re­da bo­šnjač­kog i hr­vat­skog na­ro­da, De­nis Be­ći­ro­vić i Želj­ko Kom­šić, pre­gla­sa­li su srp­skog čla­na i za­tra­ži­li po­moć Eufo­ra u iz­vr­še­nju na­lo­ga Su­da BiH. Nji­hov zah­tev je da me­đu­na­rod­ne voj­ne sna­ge asi­sti­ra­ju Agen­ci­ji za is­tra­ge i za­šti­tu (Si­pa) u hap­še­nju Do­di­ka, bu­du­ći da je sa­ma Si­pa pro­ce­ni­la taj za­da­tak kao „vi­so­ko­ri­zi­čan” i od­bi­la da ga spro­ve­de.

Eufor je ra­ni­je od­bio da se upli­će u po­li­tič­ke ob­ra­ču­ne, iako evrop­ske sna­ge na to na­go­va­ra­ju i po­je­din­ci iz EU, kao što je i In­ter­pol od­bio zah­tev Su­da BiH za ras­pi­si­va­nje po­ter­ni­ce za Do­di­kom, jer sta­tut te or­ga­ni­za­ci­je za­bra­nju­je po­li­tič­ke pro­go­ne. Be­ći­ro­vić i Kom­šić, ipak, ne od­u­sta­ju, zbog če­ga je Cvi­ja­no­vi­će­va pi­sa­la Eufo­ru i pred­stav­ni­ci­ma EU ka­ko bi ob­ja­sni­la pro­ce­du­re po ko­ji­ma stav bo­šnjač­kog i hr­vat­skog čla­na ni­su zva­nič­ne od­lu­ke Pred­sed­ni­štva BiH. Ona je po­ja­sni­la da se, na­kon pre­gla­sa­va­nja, o zah­te­vu mo­ra po­no­vo raz­go­va­ra­ti u dru­gom kru­gu i na­ja­vi­la da će ulo­ži­ti ve­to či­me će zah­tev dvo­ji­ce čla­no­va bi­ti upu­ćen na od­lu­či­va­nje u Skup­šti­nu RS.

„Če­sto ču­je­mo od njih od­re­đe­ne fra­ze ko­je mo­žda ne od­sli­ka­va­ju pra­vo sta­nje, ali ve­ru­jem da ima­ju ozbilj­ne lju­de ko­ji mo­gu da pro­ce­ne da li ne­što tre­ba ili ne tre­ba da ra­de i šta pi­še ili ne pi­še o nji­ho­vom man­da­tu”, re­kla je Cvi­ja­no­vi­će­va. Ona ka­že da je pi­sa­la de­le­ga­ci­ji EU u BiH i Eufo­ru da ih pod­se­ti na to da svi tre­ba da ima­ju ra­ci­o­na­lan pri­stup i da po­li­tič­ko de­ša­va­nje ne tre­ba da se pre­ba­cu­je na dru­gi te­ren. Cvi­ja­no­vi­će­va je re­kla da je nje­na oba­ve­za da upo­zo­ri da bi udo­vo­lja­va­nje zah­te­vi­ma iz Sa­ra­je­va u ve­zi an­ga­žma­na Eufo­ra iza­zva­lo ne­ga­tiv­na de­ša­va­nja.

Mi­ni­star unu­tra­šnjih po­slo­va RS Si­ni­ša Ka­ran iz­ja­vio je da MUP ne­će do­zvo­li­ti da po­li­tič­ka kri­za u BiH po­sta­ne bez­bed­no­sna.

Izvor: Politika.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar