Savršeno sačuvan fosil jajeta sa dinosaurusom, koji samo što se nije izlegao (VIDEO)

Embrion je dugačak 27 centimetara i pokazuje karakterističnu pozu "sklapanja" koja se obično vidi kod embriona ptica u poslednjim fazama razvoja

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Screenshot/YouTube/LiveScience

Neverovatno sačuvan fosilizovani embrion dinosaura, star između 66 i 72 miliona godina, nadimka “Baby Yingliang”, pronađen je unutar fosilizovanog jajeta u Kini.

Slikana rekonstrukcija ovde prikazuje embrion oviraptorozaura, dinosaura koji je skoro spreman za izleganje, a stvorena je od strane naučnika koji su radili na ovom otkriću, zasnovana na specimenima koji su pronađeni.

Baby Yingliang pripada grupi oviraptorozaura, pernatom i bezubim teropodima, koji su blisko povezani sa pticama. Ovo otkriće pruža jedinstven uvid u razvoj dinosaura. Embrion je dugačak 27 centimetara i pokazuje karakterističnu pozu “sklapanja” – savija telo i pozicionira glavu ispod krila, ponašanje koje se obično vidi kod embriona ptica u poslednjim fazama razvoja.

Ovo ponašanje, koje je ključno za uspešno izleganje kod modernih ptica, možda je poteklo od dinosaurusa, što ukazuje na dublju evolucijsku povezanost između ovih drevnih stvorenja i njihovih ptičjih potomaka.

Baby Yingliang je smešten u Muzeju prirodne istorije Yingliang Stone, a smatra se jednim od najkompletnijih fosilnih embriona dinosaura ikada pronađenih. Iako su potrebni dalji primerci kako bi se potvrdili širi zaključci o embriologiji dinosaura, istraživači veruju da ovaj fosil nudi retki pogled na evolucijske korene ponašanja nalik pticama.

Prema profesoru Stivu Brusatu, ovo otkriće potvrđuje da su mnoge karakteristike ptica prvi put pojavile kod njihovih predaka-dinosaursa

Ovo otkriće je značajno jer pruža još jedan dokaz o tome kako su ptice direktni potomci dinosaurusa i kako su mnogi obrasci ponašanja koje danas povezujemo sa pticama, kao što su ponašanja pri izleganju, zapravo bili prisutni kod njihovih predaka.

Otkriće Baby Yinglianga pruža duboko razumevanje evolucije ptica i njihove veze sa dinosaurima. Oviraptorozauri, grupa kojoj pripada ovaj embrion, bili su relativno mali, dvonožni dinosaurusi koji su živeli pre 66-72 miliona godina. Smatrani su teropodima, grupom dinosaura koja obuhvata i najpoznatije pretke ptica.

Iako su ovi dinosaurusi bili mesožderi, zanimljivo je da su pokazivali karakteristike koje su kasnije postale prepoznatljive kod ptica. Na primer, mnogi oviraptorozauri su imali perje, što je jedan od ključnih dokaza o vezi između dinosaura i ptica. Naučnici su do sada otkrili dokaze o perjanju u nekoliko vrsta iz ove grupe, a neki oviraptorozauri su čak pokazivali i fizičke osobitosti koje podsećaju na ptice, kao što su pticoliki stomaci i oblik tela.

Što se tiče samog embriona, ono što ga čini toliko posebnim je očuvanost. Fosilizacija embriona dinosaura je izuzetno retka, a ovo je jedan od najsačuvanijih i najkompletnijih primeraka. Zapanjujuće je kako su fosilni embrioni sačuvali detalje koji omogućavaju naučnicima da bolje razumeju razvoj dinosaura pre nego što su postali ptice. Na osnovu položaja tela i glave, kao i fizičkih karakteristika embriona, istraživači su u mogućnosti da naprave značajne pretpostavke o tome kako su se ti organizmi razvijali u poslednjim fazama života.

Jedan od najvažnijih zaključaka koji proističe iz ovog otkrića jeste da ponašanja koja su ključna za preživljavanje i razvoj ptica, kao što je “sklapanje” tela pre izleganja, potiču od dinosaurusa. Ova karakteristika, koja omogućava pticama da se pravilno smeste u jajetu i pripreme za izlazak, ukazuje na to da su dinosaurusi možda već imali strategije koje su kasnije evoluirale u ponašanja specifična za ptice.

Otkriće Baby Yinglianga takođe doprinosi tezi da su ptice direktni potomci dinosaura, a ne samo njihovi “rođaci”. Na temelju ovog i drugih dokaza, naučnici danas veruju da su ptice jedini preživeli dinosauri. Genetske studije, zajedno sa fosilnim dokazima, potvrdile su da su ptice evoluirale iz mesožderskih teropodnih dinosaura, što znači da su mnoge osobitosti današnjih ptica, uključujući perje i leteće sposobnosti, nastale od njihovih drevnih predaka.

 

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar