Stockholm Wood City, veliki urbanistički projekat u Švedskoj, gradi se u potpunosti od drveta, s ciljem stvaranja održive i inovativne zajednice. Razvija ga kompanija Atrium Ljungberg, a projekat obuhvata kancelarije, stambene prostore i komercijalne objekte, dizajnirane da ugoste hiljade ljudi. Korišćenje drveta ima za cilj smanjenje emisije ugljen-dioksida i promovisanje zdravije životne sredine.
Projekat se suočava sa jedinstvenim izazovima zbog novine u primeni masovne gradnje od drveta, ali takođe predstavlja model za budući održivi razvoj. Korišćenje drveta kao glavnog gradivnog materijala doprinosi smanjenju ugljeničnog otiska u gradnji, jer drvo kao materijal apsorbuje ugljen-dioksid tokom svog rasta. Time se smanjuje potreba za tradicionalnim materijalima poput čelika i betona, koji imaju veći uticaj na životnu sredinu.
Takođe, ova inicijativa može postaviti nove standarde u urbanističkoj gradnji, podstičući druge gradove i zemlje da usvoje ekološki prihvatljive tehnologije i materijale. Ovaj projekat nije samo primer ekološke odgovornosti, već i inovacije u pogledu dizajna i tehnologije u arhitekturi.
Stockholm Wood City se gradi u Hammarby Sjöstad-u, modernom delu Stokholma, poznatom po održivim urbanističkim rešenjima. Projekat pokriva površinu od oko 250.000 kvadratnih metara, i planirano je da se u njemu nalazi više od 2.000 stambenih jedinica, kao i komercijalni i poslovni prostori. Kad bude završen, Wood City će postati dom za više od 7.000 ljudi.
Jedna od ključnih karakteristika ovog projekta je korišćenje najnovijih tehnologija za proizvodnju i obrada drveta, kao i novih metoda prefabrikacije. Ovde se koristi masivno drvo (CLT – Cross-Laminated Timber), koji omogućava izgradnju visokih zgrada, ali i nudi ekološke prednosti u smislu smanjenja emisije ugljen-dioksida. Prefabrikovani drveni paneli omogućavaju bržu i precizniju gradnju, čime se smanjuje energetska potrošnja i otpad.
Projektovani objekti u Stockholm Wood City-u biće energetski efikasni, s naglaskom na obnovljive izvore energije. Na primer, u planu je korišćenje solarnih panela, pametnih sistema za upravljanje energijom, kao i reciklažu otpadne energije. Zgrada će imati zelene krovove, a otpad će se separirati i reciklirati u cilju smanjenja uticaja na životnu sredinu. Ovaj projekt je postavljen u skladu s ciljem da postane gotovo energetski neutralan, s niskim emisijama ugljen-dioksida.
Ovo nije samo ekološki održiv, već i društveno odgovoran projekat koji uključuje prostrane javne prostore, zelene površine i pešačke zone, čime se omogućavaju bolji kvalitet života za sve njegove korisnike. Takođe, kreiraće se i radna mesta, jer će projekat biti domaćin mnogim preduzećima i industrijama koje se bave održivim razvojem.
Projekat je prvi u svetu u ovom obimu, a s obzirom na sve veću potražnju za održivim gradovima i smanjenjem emisije ugljen-dioksida, slični projekti mogu postati uobičajeni u budućnosti. Švedska je već prepoznata kao lider u oblasti održive gradnje, a ovim projektom šalje snažnu poruku o mogućnostima korišćenja prirodnih materijala za gradnju.
Komentari (0)