Evropska unija razmatra opcije u slučaju da Mađarska stavi veto na produženje sankcija Moskvi, a jedan od načina mogao bi da bude i zakon Kraljevine Belgije iz Drugog svetskog rata(1944), koji omogućava belgijskom kralju Filipu i da blokira prenos zamrznutih sredstava iz zemlje u Rusiju, prenosi Fajnenšel tajms, pozivajući se na neimenovane izvore.
Mađarski premijer Viktor Orban upozorio je da bi njegova vlada mogla da stavi veto na sankcije, za koje je potrebno jednoglasno odobrenje svih lidera EU za obnovu.
“Bez sporazuma, sankcije bi prestale 31. januara, potencijalno oslobodivši zamrznutu rusku imovinu u vrednosti od 190 milijardi evra koja se nalazi u belgijskom Euroclear-u”, rekao je neimenovani izvor za FT.
Ova imovina i njihov profit smatraju se ključnim za podršku Ukrajini, uključujući zajam od 50 milijardi evra vezan za ratne napore.
Kao odgovor na to, zvaničnici EU razmatraju donošenje ratnog dekreta iz 1944. koji ovlašćuje belgijskog kralja da blokira prenos imovine iz zemlje.
Iako bi ukaz zahtevao odobrenje vlade i kraljev potpis, on predstavlja redak i značajan korak.
“Belgija, zajedno sa ostalim državama članicama EU, čini sve što je moguće da postigne dogovor o obnavljanju sankcija Rusiji”, rekao je portparol belgijskog Ministarstva spoljnih poslova.
Međutim, zvaničnici priznaju da bi pozivanje na kraljevska ovlašćenja moglo da dovede do pravnih izazova, posebno prema bilateralnom investicionom sporazumu Belgije sa Rusijom, navodi Fajnenšel tajms.
Ako sankcije isteknu, finansijski posrednici ne bi imali pravni osnov da drže zamrznutu rusku imovinu, za koju je zvaničnik EU opisao da će verovatno biti “u Rusiji sledećeg dana”.
Druge opcije EU, kao što je oduzimanje prava glasa Mađarskoj, smatraju se politički neizvodljivim, ostavljajući jedinstveni pravni alat Belgije kao potencijalno poslednje sredstvo.
Ovo nije put kojim neko želi da ide, ali ako Orban ne popusti, jedino rešenje je nacionalno“, rekao je visoki zvaničnik Komisije.
Kraljevska palata je odbila da komentariše situaciju, napominjući da bi svaki dekret na kraju bio odluka vlade koja bi zahtevala odobrenje kralja. “Euroclear” je takođe odbio da komentariše.
Trgovinska ograničenja i mere poput zabrane uvoza nafte iz EU takođe bi se okončale.
Portparolka EU Anita Hiper rekla je da su napori da se postigne sporazum među državama članicama u toku.
EU je odobrila 15 paketa sankcija Rusiji nakon invazije Moskve na Ukrajinu 2022. godine i radi na 16. paketu mera.
EU produžava postojeće sankcije svakih šest meseci, a za to je potrebna jednoglasna odluka 27 država članica.
Orban je nagovestio da će Mađarska, ako novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp ublaži američke sankcije Moskvi, insistirati na tome da EU sledi njihov primer.
Prema rečima mađarskog ministra za pitanja EU Janoša Boke, Mađarska još nije odlučila da li će podržati produženje sankcija EU protiv Rusije krajem ovog meseca i smatra da bi EU trebalo da o ovom pitanju odluči tek nakon konsultacija sa novom administracijom Donalda Trampa.
Komentari (0)