Sud BiH dostavio je poziv za nastavak glavnog pretresa u krivičnom postupku protiv Milorada Dodika i v. d. direktora „Službenog glasnika RS” Miloša Lukića za sredu 25. decembra, uprkos medicinskim preporukama da Dodik miruje najmanje dva meseca nakon operacije. Sud BiH pozvao se na mišljenje sudskog veštaka doktora Harisa Vranića, koji je procenio da je predsednik RS zdravstveno sposoban za suđenje, rekao je branilac predsednika Srpske Goran Bubić, piše Politika.
Zahtev za veštačenje medicinske dokumentacije pokrenut je u vreme dok je Dodik još ležao u bolnici u Beogradu i pre nego što je dobio otpisno pismo nakon operacije jednjaka. Odbrana je nakon toga zatražila odgađanje suđenja. Bubić je istakao da je dostavljeno veštačenje u potpunoj suprotnosti sa sadržinom otpusnog pisma koje je potpisalo više univerzitetskih profesora, specijalista za abdominalnu hirurgiju koji su preporučili mirovanje u trajanju od 60 dana, a za određene aktivnosti i do tri meseca.
„Veštak nije ni pregledao branjenika, a tim lekara jeste. Veštačenje doktora Harisa Vranića je očigledno proizvoljno i kao takvo neprihvatljivo”, naglasio je Bubić.
On je istakao da se u ovom predmetu zanemaruju prava na odbranu u normalnim okolnostima, što podrazumeva da branjenik treba da bude primarno zdravstveno sposoban za suđenje. „Ovakvo postupanje nije ni humano, branjeniku nisu izvađeni ni konci”, rekao je Bubić, koji je najavio da će zbog dva suprotstavljena nalaza zatražiti i treće, međunarodno veštačenje, koje bi mogla da uradi ustanova u Zagrebu, Podgorici, Skoplju ili Ljubljani.
Doktor Vranić za „Avaz” tvrdi da je reč o „rutinskoj i jednostavnoj operaciji”, dok je lekare koji su je izveli nazvao „penzionerima” koji rade u privatnoj klinici. Potom je rekao da je odbrana Sudu BiH dostavila izjavu koja je, kako kaže, ista kao otpusno pismo i iz koje se vidi da je „postoperativni tok posle takvih vrsta lečenja tri dana”. „On je ostao na lečenju pet dana. U prvom mišljenju su napisali sve kao i u otpusnici, sve su profesionalno napisali, sve kako se i desilo u toku njegovog lečenja”, rekao je Vranić.
Predrag Peško, vođa tima lekara koji su operisali Dodika, odbacuje ove navode i u pisanoj izjavi za medije ističe da je Dodik sa medicinskog aspekta nesposoban za putovanje i prisustvovanje ročištima u Sarajevu. „Primoravanje mog pacijenta na putovanje i prisustvovanje ročištima direktno bi ugrozilo zdravlje i kvalitet života, odnosno povećalo mogućnost ranih komplikacija hirurškog lečenja, koje potencijalno mogu i ugroziti njegov život”, upozorio je Peško. On kaže da je veštak prenebregnuo činjenicu da se radi o akutnoj inkarceraciji želuca, koja „predstavlja životno ugrožavajuće stanje, a stope postoperativnog morbiditeta i mortaliteta su značajno veće u odnosu na elektivne procedure, odnosno slučajeve gde nije došlo do uklještenja”.
Nakon brojnih primedbi, Vranić se pozvao na svoje akademsko zvanje profesora s napisanih sedam knjiga i 35 objavljenih radova u najprestižnim časopisima, te više od dve stotine citata, ali njegova profesionalna i politička pozadina, ipak, izaziva kontroverze u Srpskoj.
Banjalučki mediji kao sporne delove njegove biografije izdvajaju to što je kadar SDP-a BiH, ali i to što je za vreme građanskog rata u BiH od maja 1992. bio lekar pri vojnoj policiji, a od oktobra iste godine pripadnik takozvane Armije BiH kao lekar u sanitetu Prvog korpusa ARBiH. Kako izveštava Radio-televizija RS Vranić je zaposlen i na fakultetu čiji je osnivač Ejup Ganić. Pa tako uz sudiju Senu Uzunović, koja je bila pripadnik 5. brdske brigade, jasno je da samo pripadnici takozvane Armije BiH sude Dodiku, izveštava RTRS.
Ombudsman za ljudska prava BiH iz reda srpskog naroda Nevenko Vranješ kaže da je očigledno da predsednik RS nije u stanju da se izlaže bilo kakvim pokretima, a naročito putovanju i sudskom procesu. Postupanje Suda BiH okarakterisao je kao „akt torture i nehumanog postupanja”, što je, kako navodi, u suprotnosti sa nizom međunarodnih konvencija.
Udruženje hirurga Republike Srpske osudilo je kao neprimeren izveštaj Vranića i njegovo „banalizovanje postoperativnog statusa predsednika Srpske”. Kažu da to što je operacija urađena savremenom operativnom procedurom samo smanjuje boravak u bolnici i ubrzava neposredni postoperativni tok, ali da se mora poštovati režim oporavka u vremenu koji je predvidela struka i hirurška ekipa koja je uradila operativni zahvat.
Među retkim političarima iz Federacije BiH oglasio se poslanik Naše stranke u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Predrag Kojović. „Bolest je bolest, a politika je politika, a ono što znam o operaciji kojoj je podvrgnut predsednik Dodik je da je to teška i kompleksna operacija i verovatno zahteva duži oporavak. Ako ne postoje neki formalno-pravni razlozi zbog kojih se ročište mora održati 25. decembra, mislim da je taj postupak nekorektan i, ako hoćete, neljudski”, rekao je Kojović.
Komentari (0)