“Dejton” podelio Drvar na dva dela: 29 godina od sklapanja sporazuma u BiH

Trideset osam odsto teritorije grada sada se zove Istočni Drvar i pripada Republici Srpskoj sa sedištem u Potocima, dok je veći deo mesta u Federaciji BiH

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Objektiv.rs/Wikipedia

U nekada slavljenom, a u prošlom ratu spaljenom gradu heroju u zapadnoj BiH, krupnim slovima upisanom u istoriju SFRJ, poznatom po Titu, pećini i nemačkom desantu u Drugom svetskom ratu, sada su sumorne slike. Ovaj gradić, ispod planine Klekovače, nakon Dejtonskog sporazuma pripao je Livanjskom kantonu u Federaciji BiH. Drvar se graniči sa Istočnim Drvarom koji je deo Republike Srspke, a sagovornici „Politike”, meštani drvarske kotline, kažu da se zapravo graniči sa samim sobom jer su te dve opštine do rata činile jednu lokalnu zajednicu. Dejtonskim mirovnim sporazumom, 38 odsto teritorije predratnog Drvara pripalo je Istočnom Drvaru sa sedištem u Potocima, piše Politika.rs.

U centru Drvara porušene su ili nepovratno oštećene znamenite i davno podignute zgrade. Takva sudbina zadesila je školu, dom zdravlja, železničku stanicu, objekte opštinskih službi, javnih ustanova i institucija. Na ove prostore 1995. godine je stigao mir, a godinu kasnije srušen spomenik oslobodiocima i žrtvama fašizma, rad vajara Marijana Kockovića. Posle rata u BiH obnova nije bila naročito uspešna. Kantonalna i federalna vlast nije pokazala dovoljno razumevanja za ovo mesto, ali to nije sprečilo Drvarčane da se vrate. Oni su prvi u Krajini, nakon završetka rata, požurili u svoje spaljene ili delimično oštećene kuće. Obnovu Drvara pomogli su Republika Srpska i Srbija, koja je 29. januara 2020. godine otvorila tekstilni pogon „Jumko Vranje”, gde je zaposleno stotinak žena. Na ovoj svečanosti bili su Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, i Radovan Višković, premijer Srpske.

Ipak, većina od 7.000 stanovnika, Srba povratnika, živi u selima. Bave se poljoprivredom, proizvode povrće i voće, a najviše rakiju, pekmez i druge prerađevine od drenjine, voćke po kojoj je ovo područje nadaleko poznato. U opštinskim dokumentima upisano je da na teritoriji Drvara ima 50.000 stabala drenjine, što je nezvanični rekord u BiH. Zato su, u novije vreme, ovde najznačajniji „Dani drenjine”, poznata turistička manifestacija koja okuplja hiljade učesnika i posetilaca. Održava se svake godine u oktobru, na platou ispod Titove pećine, koju je pre rata, zajedno sa ostalim znamenitostima, godišnje posećivalo 200.000 turista. Sada je ta brojka spala na 15.000 turista godišnje.

„Verujemo da se ovaj simbol antifašističke borbe i dalje može turistički eksploatisati i da nas može promovisati u boljem svetlu”, kaže Dušica Runić, načelnica Drvara, grada koji je pre rata imao 16.700 stanovnika.

Opština Istočni Drvar smeštena je u idiličnoj oazi prirode, među planinama Klekovača i Lunjevača, na nadmorskoj visini od hiljadu metara, jedinstvena po endemičnim vrstama bilja i planinskoj klimi. Čine je naselja Donja i Gornja Uvala, Škrbići, Resanovača, Hurijeva Kosa i Potoci. Sa Ribnikom Istočni Drvar povezan je širokim asfaltnim putem, ali je zato put, dužine 30 kilometara, do Drvara u Federaciji BiH, tek polovično asfaltirana. Federalna deonica je makadamska, ali to ne sprečava saradnju dve lokalne zajednice koje se obostrano pomažu.

„Želja nam je da pokrenemo turistički točak, da privučemo goste i investitore kako bismo što pre osnažili opštinu Istočni Drvar, koja ima status izrazito nerazvijene. U toku je procedura parcelacije placeva za vikendaško naselje. Početna cena je 1,5 evra po kvadratu”, kaže Milka Ivanković, načelnica Istočnog Drvara. Ona podseća da je za ovu malu opštinu sa velikim šumskim bogatstvom od ključne važnosti pomoć i podrška vlade i ostalih institucija Republike Srpske. Ovde su, podseća, prethodnih godina takođe izgradili ili adaptirali elektromrežu, telekomunikacione objekte, funkcionalnu zgradu uprave, spomenik poginulim borcima oslobodilačkih ratova, porodične kuće u drvarskim povratničkim naseljima. U Istočnom Drvaru kao veoma važno naglašavaju formiranje urbanog pojasa sa saobraćajnicama i drugom infrastrukturom.

Žene pobedile na izborima

U Drvaru (Federacija BiH) i Istočnom Drvaru (Republika Srpska) na oktobarskim lokalnim izborima pobedile su žene, kandidatkinje SNSD-a Milorada Dodika. Za načelnika Istočnog Drvara najviše glasova dobila je Milka Ivanković ispred Duška Agića (Ujedinjena Srpska) i Miloša Lukača nezavisnog kandidata. Dušica Runić je u Drvaru dobila najviše glasova, pobedivši Petra Pećanca, kandidata Srpske napredne stranke.

Izvor: Politika.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar