“Smrt je u suštini proces povrede”: Mozak može biti spasen i danima posle smrti

Smrt kao konačno stanje je društvena konvencija koja nije u skladu sa naukom

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Unsplash/Growtika

Doktor koji se bavi istraživanjima stanjima bliskim smrti, tvrdi da zaustavljanje rada srca ne mora značiti kraj, zahvaljujući savremenim medicinskim intervencijama koje mogu pomoći pacijentima da prevare smrt.

U intervjuu za The Telegraph, vanredni profesor medicine na Medicinskom centru Univerziteta u Njujorku, Sem Parnija, naglasio je da je, u velikoj meri, medicinska industrija još uvek vrlo daleko od razumevanja koncepta smrti i umiranja.

Prema Parniji, studije iz poslednjih pet godina – uključujući i istraživanja sprovedena u njegovoj laboratoriji pri NYU – sugerišu da naši mozgovi mogu ostati “spaseni ne samo satima, već možda i danima“ nakon smrti piše Futurism.

U jednoj takvoj studiji iz prošle godine, istraživači su otkrili da su neki pacijenti sa srčanim zastojem imali sećanja na svoja iskustva smrti i do sat vremena nakon što im je srce prestalo da kuca, a moždana aktivnost tih istih pacijenata ukazuje na sličan fenomen. Kod 40 procenata tih ispitanika, moždana aktivnost se vratila na normalan ili skoro normalan nivo, sat vremena nakon primene kardiopulmonalne reanimacije (CPR).

Kombinovano sa drugim istraživanjima, uključujući jedno posebno surovo iz Jejla, gde su mozgovi obezglavljenih svinja bili reanimirani i do 14 sati nakon odsecanja glava, Parnija tvrdi da je ideja o smrti kao konačnom stanju “jednostavno društvena konvencija, koja nije u skladu sa naučnim činjenicama.“

-Ako uklonimo tu društvenu etiketu, koja nas navodi da mislimo da se sve zaustavlja, i pogledamo to objektivno, [smrt] je u suštini proces povrede- rekao je Parnija za The Telegraph.

Po njegovom mišljenju, taj proces može biti preokrenut ne samo korišćenjem ECMO mašina, koje preuzimaju funkciju srca i pluća kada oni zakažu, već i specifičnim koktelima lekova koji su u studijama na životinjama pokazali sposobnost da pomognu u procesu oživljavanja.

Parnija je za britanske novine rekao da veruje da je njegov tim jedini na svetu koji pacijentima daje te takozvane “CPR koktele“ – koji mogu uključivati epinefrin, lek za dijabetes metformin, vitamin C, antidiuretički lek vazopresin i dodatak za umor sulbutiamin – kako bi pokušali da ožive pacijente sa srčanim zastojem.

Ovaj 52-godišnji lekar je toliko siguran u svoj pristup da govori ljudima kako, s obzirom na njegovu starost i pol, verovatno uskoro može doživeti srčani zastoj, i da tada ne bi trebalo da umre, jer su mu na raspolaganju intervencije poput ECMO i CPR koktela.

-Ako doživim srčani udar i umrem sutra, zašto bih ostao mrtav?- pita je ovaj borac protiv smrti.

Naravno, Parnijina ideja o oživljavanju posle smrti u velikoj meri zavisi od vremena – ali ako se njegova vizija ostvari, mogli bismo početi da gledamo na smrt manje kao na konačnu granicu, a više kao na nešto što se može preokrenuti u neposrednom periodu nakon nje, pa čak i kasnije.



Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar