Ako ne možete da rashladite prostor ventilatorom, verovatno pravite neku od ovih 5 grešaka

Da li znate kako se ventilator pravilno pozicionira?

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Unsplash/ Delaney Van

Leto je divno kada ste na odmoru ili uživate u osvežavajućem piću u dvorištu kafića. No, situacija je sasvim drugačija kad se nalazite u vrućem i zagušljivom domu ili kancelariji.

Kvalitetan ventilator može znatno olakšati boravak u takvim uslovima, omogućavajući vam da se rashladite i smanjite znojenje. Međutim, važno je znati kako, kada i gde koristiti ventilator kako biste iz njega izvukli maksimum, piše Which.co.uk.

Evo pet čestih grešaka koje treba izbegavati kako biste optimalno iskoristili svoj ventilator:

1. Ne razmišljate o pozicioniranju ventilatora

Možda niste razmislili o tome da postavite ventilator pored prozora kako bi uvlačio hladniji vazduh spolja ili koristili dva ventilatora za stvaranje promaje. Obe metode mogu biti vrlo efikasne ako ih pravilno primenite. Ako je spoljni vazduh hladniji od unutrašnjeg (obično uveče), postavite ventilator pored otvorenog prozora, usmeren prema unutra, kako bi uvukao hladan vazduh u prostoriju. Ako imate još jedan prozor otvoren na suprotnoj strani, ventilator usmeren prema njemu može izbaciti topli vazduh napolje. Izbegavajte ovu metodu ako je napolju toplije nego unutra, jer ćete samo uneti još više toplog vazduha.

2. Ventilator ostavljate uključen kad niste tu ili tokom cele noći

Korišćenje ventilatora u spavaćoj sobi kako biste je rashladili pre nego što odete na spavanje može delovati kao dobra ideja, ali zapravo trošite energiju. Ventilatori ne hlade sobu; oni pomeraju vazduh, što pomaže da se ohladite vi. Ako niste u sobi, nema koristi od ostavljanja ventilatora uključenog.

Takođe, sa aspekta bezbednosti, nije preporučljivo. Organizacija Electrical Safety First kaže da ne biste trebali ostavljati ventilator uključen tokom noći ili dok ste van kuće (što je opet besmisleno ako u kući nema nikoga ko bi imao koristi).

Neki ljudi takođe primećuju da korišćenje ventilatora tokom noći suši njihovu kožu, usta i nosne prolaze. Drugi tvrde da buka od ventilatora otežava san.

Ako je potrebno, izaberite ventilator sa tajmerom i podesite ga da se isključi nakon kratkog perioda.

3. Zanemarivanje čišćenja prostora pre postavljanja ventilatora

Pre postavljanja ventilatora obavite usisavanje i brisanje prašine. Razlog za to je što ventilator cirkuliše vazduh po sobi, pa će bilo koja prašina ili polen u vazduhu takođe biti raspršeni– što nije poželjno ako imate alergije.

Kada se ventilator ne koristi, može se nakupiti prašina koja će se “razduvati” po sobi kada ga uključite.

Ako koristite ventilator prvi put nakon dužeg vremena, obavezno ga prvo očistite. Uputstva će se razlikovati od proizvođača do proizvođača, ali obično uključuju korišćenje meke, suve krpe za brisanje površina.

Možda će biti potrebno da odvrnete zadnji deo ventilatora da biste očistili lopatice. Pritom pazite da ne savijete lopatice ili da tečnost ne dospe u motor. Neki ventilatori se ne mogu otvoriti za čišćenje, što nije idealno za osobe sa alergijama.

Da biste uštedeli vreme i trud, čuvajte ventilator u kutiji ili torbi kako biste ga zaštitili od prašine tokom jeseni i zime.

4. Stavljanje leda ili hladne vode ispred ventilatora

Neki preporučuju postavljanje posude s ledom ili hladnom vodom ispred ventilatora kako bi dodatno rashladili prostoriju. Ova metoda može delovati, ali nije dugoročno rešenje osim ako nemate stalnu zalihu leda. Na ovaj način, ventilator može funkcionisati poput klima uređaja, gde led apsorbuje toplotu iz vazduha. Ako želite isprobati ovu metodu, napunite posudu ledom i postavite ventilator tako da vazduh struji preko nje. Iako ovo nije zamena za pravi klima uređaj, jeftinija je i ekološki prihvatljivija opcija.

5. Odabir pogrešne vrste ventilatora

Postoje dve glavne vrste ventilatora: stoni ventilatori i ventilatori na postolju. Stoni ventilatori su dizajnirani za hlađenje pojedinaca koji se nalaze neposredno uz njih, dok su ventilatori na postolju dizajnirani da pokriju celu sobu. Ako delite radni prostor s nekim, možda će vam biti potrebna dva stona ventilatora ili jedan veći ventilator na postolju kako biste osigurali optimalno hlađenje. Pripazite da odaberete odgovarajući ventilator za svoje potrebe, jer niko ne želi da provede leto leto boreći se za hladan vazduh.

Izvor: Which.co.uk

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar