Pred Srbijom ponovo DVE KLJUČNE nedelje: Najveća mogućnost zaraze na jednom mestu

Epidemija jeste na zalasku i značajno je oslabila, ali sam virus nije

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: E-stock/Dušan Milenković

“Naredne dve nedelje su ključne”. Ova rečenica, na neki način, obeležila je dosadašnji tok epidemije u Srbiji. Članovi Kriznog štaba Vlade izgovorili su je toliko puta, da su građani stekli utisak da, zapravo, nije ni bilo one koja nije “ključna”. Ipak, čini se da je došlo vreme da ovu, sada već čuvenu rečenicu. ponovimo još jednom. I da sa njom, konačno, “ispratimo” korona virus.

Pred nama su ključne dve nedelje. A zašto?

Dva dana nakon ukidanja vanrednog stanja u našoj zemlji, život je odjednom “buknuo”. Da na licima velikog broja građana, koji su, samo dan nakon ukidanja vanrednog stanja, pohitali da učine sve ono što gotovo dva meseca za nama nisu mogli, nema maski, moglo bi se pomisliti da je opaki virus potpuno iščezao. A zapravo, situacija je drugačija.

Epidemija jeste na zalasku i značajno je oslabila, ali sam virus nije, i dovoljno je opasan da nam i pri svojim “poslednjim trzajima”, predviđenim za dve nedelje koje su pred nama, zada glavobolje. I to je razlog zbog koga za njih možemo reći da su ključne.

Povećavanje broja kontakata koje građani Srbije ostvaruju biće beleženo iz dana, a opasnost koju sa sobom nosi virus i dalje je tu.

Amerikanci odobrili test na koronu koji košta skoro 150 evra, a radite ga vi sami i to kod kuće

To je osnovni razlog zbog koga od strane stručnjaka, i nakon što su mere popustile, stiže veliki broj upozorenja da odgovornost i diciplina moraju biti na istom nivou kao i tokom trajanja vanrednog stanja.

“Činjenica da je virus i dalje prisutan dovoljan je razlog da u narednom periodu moramo da budemo maksimalno oprezni. Sve što smo radili pre ukudanja vanrednog stanja trebalo bi da nastavimo da radimo i dalje”, kaže za “Blic” šef Kriznog Štaba Vlade Srbije epidemiolog dr Predrag Kon.

Povećan broj obolelih nakon ublažavanja mera

Rast broja obolelih zabeležen je u pojedinim zemljama nakon što su mere uvedene u borbi protiv virusa korona ublažene.

U jednom broju saveznih američkih država došlo je do povećanja broja zaraženih, kao i preminullih i nakon što su vlasti, posle značajno bolje epidemiološke slike, “popustile” sa merama.

Sa hiljadama novih smrtnih slučejava i porastom broja zaraženih u nekoliko država, predsednik Donald Tramp promenio je odluku, samo 24 sata pošto je najavio da planira da postepeno ukine radnu grupu za korona virus. Slična situacija, blagi porast broja obolelih nakon opuštanja zabeležena je u Singapuru, kao i u Nemačkoj.

“Kraj prvog poluvremena”

Kontakti, koji se sada ostvaruju u značajnijem obimu, pre svega u gradskom prevozu koji je startovao u petak za sve građane, i zatvorenim prostorima, kao i u kolektivima, poput vrtića, koji u ponedeljak počinju sa radom, stvaraju opasnost od prenošenja virusa.

Doktor Kon ima važnu poruku za sve građane starije od 65 godina

“Odgovornost mora biti na onom nivou na kome je bila i dok je vanredno stanje trajalo. Treba izbegavati kontakte, naročito osobe starije od 65 godina, deca sada kreću u vrtiće i oni mogu da budu prenosioci virusa”, navodi dr Kon.

Epidemiolog Branislav Tiodorović upozorio je juče da virus nije oslabio, ali i naveo da slabi epidemija i da je manje ljudi koji imaju znake oboljenja, kao i da ukidanjem vanrednog stanja nisu ukinute vanredne mere.

On je za “TV Prva” rekao da je manje izvora infekcije i situaciju je opisao kao kraj prvog poluvremena.

“Ali, moramo čekati drugo poluvremene, moramo videti u junu šta će se dešava, hoćemo li biti izdržljivi kao u sportu, pa da onda stvarno pobedimo tog teškog i strašnog protivnika”, rekao je Tiodrović.

Nakon desete nedelje nema svakodnevnih zaražavanja

Epidemiolog dr Predrag Kon objasnio je za “Blic” da ako se budemo pridržavali mera koje je Krizni štab propisao i u narednom periodu, nakon što deseta nedelja bude okončana, nećemo beležiti novoobolele svakoga dana.

“Sledećih nedelju dana, kada zaposleni kreću na posao, moramo da budemo dodatno disciplinovani. Mi sada izlazimo iz devete nedelje, ostaje deseta, nakon koje više ne bi trebalo da dolazi do svakodnevnog otkrivanja zaraženih”, objašnjava.

“Mere koje smo ostavili da važe i nakon vanrednog stanja moraju se poštovati. Oko toga nema pregovora”, naglašava dr Kon.

Gradski prevoz – potencijalna opasnost

Javni prevoz u Beogradu, obnovljen je juče i za razliku od prvobitne odluke o postepenom vraćanju, po fazama, mogu da koriste svi građani, a ne samo zaposleni. Ovo stvara opsanost, jer će se, pored građana, autobusima “prevoziti” i koronavirus.

“Mesto na kome će postojati najveća mogućnost da dođe do novih zaražavanja u narednim danima je gradski prevoz, u kome će doći do veće cirkulacije građana. Ljudi, jednostavno, moraju na posao, nemaju drugi način da dođu. Takođe, deca čiji roditelji moraju da ih vode u vrtić biće u prevozu”, dodaje Kon.

“Pratićemo razvoj situacije i ukoliko se dogodi da se stanje pogorša, na vreme ćemo upozoriti građane”, zaključuje dr Kon.

Pratite nas i putem iOS i  android aplikacije – Objektiv.rs



Izvor: Blic

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar