Tajms: Kakve sankcije i ekonomski rat? Zapadna roba i dalje stiže u Rusiju

Zapadne zemlje su se nadale da će se Rusi, ostavljeni bez beneficija koje su toliko dugo uživali, suprotstaviti predsedniku Vladimiru Putinu i da bez tehnologije, opreme i alata Rusija neće moći da vodi vojne operacije.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Pixabay/Michal Jarmoluk

Britanske kompanije su do 2022. slale u Rusiju robe u vrednosti od oko 3 milijarde funti godišnje. Posle ruske vojne akcije u Ukrajini i uvođenja opsežnih paketa zapadnih sankcija Moskvi pretpostavljalo se da će izvoz iz zapadnih zemalja biti onemogućen.

Na poternice su stavljeni ruski političari i bogati biznismeni, zamrznute su ruske inostrane obveznice, uvedene su zabrane izvoza hiljada kategorija robe u Rusiju. Zapad možda nije u direktnom ratu sa Rusijom, ali svakako vodi ekonomski rat protiv te zemlje, piše kolumnista „Tajmsa” Ed Konvej.

Runda za rundom, ove sankcije su pretile da rusku ekonomiju osude na glad bez zapadne robe. Zapadne zemlje su se nadale da će se Rusi, ostavljeni bez beneficija koje su toliko dugo uživali, suprotstaviti predsedniku Vladimiru Putinu i da bez tehnologije, opreme i alata Rusija neće moći da vodi vojne operacije.

Međutim, dve godine kasnije podaci o prihodima i carinama pokazali su neviđeni porast, za hiljade procenata, britanskog izvoza u zemlje bivšeg Sovjetskog Saveza, Azerbejdžan, Kazahstan, Jermeniju, Kirgistan i Uzbekistan.

Delovi za bespilotne letelice i helikoptere, navigaciona oprema i napredna optiku u vrednosti od milion funti, upravo roba koja je na meti sankcija, isporučena je iz britanskih fabrika u zemlje susedne Rusije.

Sada je nemoguće tačno reći šta se dešava sa svom robom koja je tamo poslata. Međutim, sasvim je moguće da ova roba ne završi u Azerbejdžanu ili Kazahstanu.

Tako kamioni prolaze kroz Moskvu da bi stigli iz Evrope u Kazahstan. Pored toga, podaci o trgovini pokazuju nagli porast izvoza ove iste robe u Rusiju iz susednih zemalja. Postoje anegdotski dokazi o čipovima, radijima, delovima za bespilotne letelice i luksuznim britanskim automobilima koji se misteriozno pojavljuju u Rusiji.

Sve ovo naravno donosi stotine miliona funti sterlinga britanskim proizvođačima, ali istovremeno doprinosi nastavku ruske specijalne operacije u Ukrajini.

Britanska vlada kaže da čini sve što može da zaustavi protok robe, ali izgleda da gubi bitku: novac uvek pobeđuje. Sada, čak i dok šalje oružje i municiju u Ukrajinu, Velika Britanija istovremeno Rusiji prodaje rezervne delove za dronove i druge sisteme naoružanja.

BONUS VIDEO:

Izvor: Politika.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar