Dijetetičari su otkrili šta se dešava sa našim telom ako unosimo previše šećera

Grupa dijetetičara za portal Eat This, Not That otkrila je šta se dešava sa telom ako unosimo previše šećera

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Pixabay/ Thomas Kelley

Svi znamo da je hrana puna šećera loša za nas, posebno ako se konzumira često i u prevelikim količinama. Ovo saznanje ne menja činjenicu da mnogi ljudi ionako jedu previše šećera ne razmišljajući o tome kako to utiče na njihova tela.

Preporučeni dnevni unos šećera za žene je 25 grama, dok je za muškarce 36 grama, ističe Američko udruženje za srce. Prečesto svakodnevno unosimo mnogo više šećera u organizam, kako hranom tako i pićem.

Grupa dijetetičara za portal Eat This, Not That otkrila je šta se dešava sa telom ako unosimo previše šećera.

Skok šećera u krvi

Ugljeni hidrati, uključujući šećer, brzo se vare i puštaju u krvotok. Pošto su šećeri jedan od najmanjih molekula ugljenih hidrata, ne treba im dugo da uđu u krvotok i izazovu skok šećera u krvi. Povećana potrošnja šećera u ishrani može dovesti do povećanja šećera u krvi tokom vremena, stvarajući rizik od razvoja stanja kao što su dijabetes tipa 2, bolesti srca, visok krvni pritisak i rizik od moždanog udara.

Povećanje krvnog pritiska

Povećan šećer u krvi je često povezan sa povećanim krvnim pritiskom. Ovaj problem se često primećuje u kvalitetu ishrane kada se konzumira mnogo šećera, a ne konzumira se druga zdrava hrana. Ne postoji balans između zdrave i nezdrave hrane, što dovodi do povećanja šećera u krvi, a time i samog krvnog pritiska.

Veća izloženost riziku od srčanih oboljenja

Šećer može povećati rizik od srčanih oboljenja stvaranjem mikroabrazija unutar arterija. Vremenom, ove sitne ogrebotine mogu da “uhvate” čestice poput holesterola koje se mogu zaglaviti i nakupiti. Sve ovo može izazvati aterosklerozu, koja je glavni faktor rizika za srčana oboljenja, visok holesterol i visok krvni pritisak.

Akumulacija viška masti u jetri

U kontekstu kalorijskog viška, šećer se vari i skladišti kao telesna mast. Višak telesne masti je povezan sa povećanim naslagama masne jetre, takođe poznatom kao nealkoholna masna bolest jetre. Ova bolest je povezana sa nekoliko zdravstvenih problema, što može dovesti do većeg rizika od dijabetesa, visokog krvnog pritiska i srčanih oboljenja.

Hormonalne promene

Stanja povezana sa hormonima, kao što je sindrom policističnih jajnika, mogu biti pod uticajem izbora ishrane i načina života. Dijetetičarka Bes Berger radi sa ženama koje pate od problema sa šećerom u krvi i ističe da umereni unos šećera u krvi može u velikoj meri da poboljša ravnotežu hormona u telu.

Promene u mentalnom zdravlju

Prekomerni unos šećera je takođe povezan sa negativnim efektima na raspoloženje i mentalno zdravlje. Nakon viška energije koji dolazi sa unosom šećera, dolazi do naglog pada energije i osećaja razdražljivosti, umora i tuge.

Opasnost od prekomerne težine

Prekomerni unos šećera, posebno ako dolazi iz zaslađenih napitaka, povezan je sa većom telesnom težinom i verovatnoćom gojaznosti. To znači da svi oni koji često piju sokove izlažu se riziku od prekomerne težine, što će uticati na njihovo zdravlje.

“Šećer je pogonsko gorivo za maligne ćelije”: Doktorka objašnjava kako treba da se hranimo ako želimo zdravlje

Izvor: eatthis.com

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar