Drezden je bio jedan veliki plamen. Taj plamen jeo je sve što je bilo organsko, sve što je moglo da gori…
Tog trinaestog februara 1945. godine, britanske letilice počele su napad na istočnonemački grad Drezden. U danima koji su usledili, one i njihovi američki saveznici ispustiće u toj operaciji skoro 4.000 tona bombi.
U plamenoj oluji koja je usledila stradalo je 25.000 ljudi, uništen je centar grada, a kiseonik je isisan iz vazduha i ljudi su se ugušili dok su pokušavali da pobegnu od plamene stihije.
U Saksoniji, smešten u dolini reke Elbe, na samo dvadesetak kilometara od granice sa Češkom, nalazi se Drezden. Grad baroknih čuda, bogat kulturnom i umetničkom istorijom koji je nakon Drugog svetskog rata doslovno podignut iz pepela.
Poznat i pod imenom “Firenca na Elbi”, ova “ptica feniks” jedan je od najzelenijih gradova Evrope, jer šume i parkovi pokrivaju više od polovine grada.
Ovaj nestvaran grad je nastao iz pepela, u bukvalnom smislu te reči. Grad koji je doživeo svoj kraj, koji je sravnjen sa zemljom, pa izgrađen iz prošlosti, identično kako je nekada izgledao – pre nego što je u pepeo pretvoren.
Nemoguće je nabrojati bogato nasleđe ovog grada, a Drezden je upravo savršena destinacija za nezaboravno uživanje i odmor. Zato smo se uputili ka Firenci na Elbi ili Kutiji za nakit (kako ga neki zovu), a zovu ga tako upravo zbog njegove klime i arhitekture.
U ovom čarobnom gradu se nalazi veliki broj spomenika iz baroknog doba kao što su: Opera Zemper, Palata Cvinger, Bogorodična protestantska crkva, Dvorska rimokatolička crkva i Državni muzej Drezden.
Pogledajte samo neke od mnogih atrakcija ovog šarmantnog i prelepog grada, u kojima smo imali prilike da uživamo. Prizori su nestvarni.
Palata Cvinger
Velelepna barokna građevina koja savršeno dočarava kako je nekada izgledao dvorski život. Jedno je od najpoznatijih zdanja ovog doba u Nemačkoj, a sagrađena je po nalogu saksonskog kneza Avgusta II Jakog krajem 16. veka i bila je namenjena za dvorska slavlja. Jedan od mnogima najlepših detalja koji krase ovu građevinu je Nimfina fontana. Danas se u okviru palate nalaze i muzej porcelana i Galerija starih majstora – jedna od najbogatijih kolekcija slika umetnika 15-og i 16-og veka kao što su Rafaelo, Ticijan, Rubens, Rembrant, Vermer.
Opera Zemper
Nazvana je po svom tvorcu Gotfridu Zemperu, a otvorena je 1878. godine. Drezdendska opera je jedna od najcenjenijih i najčuvenijih na svetu. Sadašnja zgrada je zapravo druga Opera sagrađena na istoj lokaciji – pošto je prva stradala u požaru 1869. godine. Isti arhitekta je osmislio i prvu zgradu, koja je završena 1841. godine. Ova božanstvena neobarokna zgrada je oštećena tokom Drugog svetskog rata ali je obnovljena osamdesetih godina 20. veka.
Njenu fasadu krase statue Getea, Šilera, Šekspira, Molijera, Euripida i Sofokla.
Povorka prinčeva
Istočno od Drezdenskog zamka se nalazi porcelanski mural, izrađen od 23.000 pločica na kojima su naslikani saksonski kraljevi u periodu od 1127-1904. godine. Dugačak je čak 102. metra.
Ovo monumentalno umetničko delo je prvi put oslikano sedamdesetih godina 19. veka, a slika je kasnije zamenjena porcelanskim pločicama početkom 20. veka. Povorka prinčeva sadrži svih 35 vladara iz kuće Vetin.
Bogorodična protestantska crkva
Na trgu Nojmarkt se nalazi velelepna Bogorodična crkva, koju je otvorio lično Johan Sebastijan Bah. Crkva je srušena do temelja u bombardovanju i isprva ostavljena da stoji tako, ali je njena rekonstrukcija ipak izvršena u periodu od 1994-2004. godine. Originalne cigle su korišćenje kao materijal, tako da crkva predstavlja mozaik različitih boja u zavisnosti od materijala gradnje.
Trg ispred crkve krasi spomenik Martinu Luter-u.
Drezdenska katedrala
Pored reke Elbe, na zapadnom kraju Brilove terase, nalazi se impozantna barokna katedrala koju je projektovao rimski arhitekta Gaetano Kjaveri. Crkva je tek šezdesetih godina dobila status katedrale, a takođe je jedna od mnogobrojnih znamenitosti koja je u potpunosti obnovljena nakon rata.
Svih 49 vladara iz kuće Vetin su sahranjeni u kripti u ovoj katedrali.
Tu se nalazi i Japanska palata, dvorac sagrađen u baroknom i neoklasičnom stilu. Danas se u njemu nalaze Državni muzej praistorije i Etnološki muzej.
Neki tvrde da bombardovanje Drezdena predstavlja moralno posrnuće Saveznika, pa čak i ratni zločin. Ali oni koji ga brane tvrde da je ono bilo nužan deo totalnog rata koji je porazio nacističku Nemačku.
Sedamdeset osam godina kasnije, bombardovanje Drezdena ostaje kontroverzan čin, a ovaj oživljeni grad predstavlja pravo blago koje svakom ko ga poseti ostaje duboko urezano u srce i dušu i mami da mu se opet vraća.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)