Festival izvornih pesama u čast Jordana Nikolića i Mare Đorđević “Carski glasovi” održao se sinoć u Centru za kulturu “Vlada Divljan”.
Sala je bila prepuna publike koja je oduševljeno pozdravljala svaku numeru, jer je svaki stih mogao da razgali dušu.
Učesnici festivala bili su mladi vokalni solisti sa Kosova i Metohije, uz pratnju Velikog narodnog orkestra RTS-a pod upravom Vlade Panovića.
Između ostalog, pesme koje su se našle na repertoaru bile su: Zapevala sojka ptica, Udade se Jagodo, Svu noć mi bilbil, Marijo deli bela kumrio, Ječam žela, Ej dragi, dragi, Oro se vije, Čije je ono devojče, Bolna Ljuba, Ajde Stamena, Mario ćero mori, Gusta mi magla, Simbil Cveće, Posla mi Sutka, Ajde Jano, Srce mi boluje…
Gosti festivala bili su Dragica Radosavljević Cakana, Danka Stoiljković, Danica Krstić, Zorana Pavić, Vera Stolić, Ranko Šemić i Vokalni ansambl “Dankina Brojanica”.
Dragica Radosavljević Cakana decenijama je sinonim za dobar glas, a kako je i sama sa Kosova i Metohije, tačnije iz Kosovske Mitrovice, uopšte ne treba pitati otkud ona na Festivalu.
Cakana je nakon ovog dirljivog koncerta za Objektiv otkrila kako se oseća.

– Osećam sreću, ali pomalo i ljutnju, jer je premalo prostora dato ovakvim događajima. U ovom Festivalu su svi uživali, pogotovo ovi mladi ljudi sa KiM koji su nastupali večeras, možda po prvi put, oni su imali tremu, drhtali su od treme, jer im je ovo možda i prvi nastup. Meni je drago da ste vi kao novinarska ekipa došli da ispratite ovaj lep događaj, jer je ovo nešto što je naše – rekla je za naš portal Cakana i dodala da bi volela da ovakvih festivala bude još više.

Festival je imao humanitarni karakater i sav prihod od prodatih ulaznica namenjen je za lečenje Sare Prljinčević.
Na kraju Festivala publici se obratio direktor “Carskih glasova”, ali i direktor Centra za kulturu Ljubiša Đurović, jer je ova kuća kulture bila jedan od organizatora ovog velelepnog koncerta.

– Moramo da poručimo jedno, a to je da niko nema prava sa Kosovom i Metohijom da se igra. Kosovo je bilo i biće uvek srpsko. Ono je večno naše. Naši preci su ga čuvali i njih ne smemo da izneverimo, a potomke ne smemo da razočaramo – istakao je Đurović.
Ko su bili Jordan Nikolić i Mara Đorđević
Jordan Nikolić, rođeni Prizrenac, plenio je aristokratskim duhom i ukusom, a i Prizren je, primeti Nušić, grad nad gradovima i varoš nad varošima.
– Rođen sam na krajnjem jugu Srbije, na padinama Šar-planine, u staroj srpskoj prestonici Prizrenu. U tim uskim, krivudavim i kaldrmisanim sokacima, trčalo je moje bosonogo detinjstvo i moja prva mladost – rekao je davno Nikolić i dodao:
– Đačke igranke u gimnaziji, učiteljskoj i muzičkoj školi, korzo, prvi ukradeni poljubac kraj Bistrice… Korzo je bio institucija, subotom i nedeliom čitave porodice uživaju u baklavama, tulumbama i ostalim orijentalnim đakonijama. Neko od naših drugara zastane na ćošku, zasvira gitaru, a sa druge strane začuju se zurle i daire, zaigra svako.
Jordan Nikolić (1933 – 2018) je tipičan radijski pevač, baštinik narodnog blaga sa Kosmeta. Kao diplomirani profesor srpskohrvatskog jezika i književnosti postaje solista i muzički urednik Radio Prištine, kasnije i solista Radio Beograda.
Porodica Mare Đorđević vodi poreklo sa Metohije, iz okoline Đakovice.
Mara je u Tetovu provela detinjstvo i mladost, gde je završila za šnajderku u zanatlijskoj školi, iako joj je želja bila da završi Učiteljsku školu u Skoplju koju nije uspela da upiše, jer je pala na muzičkom ispitu.
Muzikalnost je nasledila od roditelja, oca koji je takođe pevao i majke koja je naučila mnogo pesama.
Prvu pesmu koju je otpevala preko Radio Skoplja bila je Blagunjo dejče, a pevala je i pesme Od pole idat, babo sejmeni, Aj konja spreman, konj Dorija i pesmu Đorušice crna oko. Sve te pesme je kasnije snimila za Radio Beograd.
Preminula je 22. januara 2003. godine u Pančevu.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)