KOLAPS u Iranu: Ubijena 41 osoba, Teheran optužio SAD i Britaniju za pokušaj državnog udara (VIDEO)

Iranski predsednik Ebrahim Raisi obećao je da će preduzeti mere protiv demonstranata

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: printscreen

Najmanje 41 osoba je ubijena od kada su Iranci izašli na ulice u znak protesta zbog sumnjive smrti mlade Kurdkinje Mahse Amini koju je uhapsila “policija za moral”. Uhapšeno je više od 1.200 demonstranata tokom 10 dana protesta, saopštili su zvaničnici u ponedeljak. Brojni analitičari na Zapadu, ali i u Rusiji ukazuju da je “pobuna u Iranu” krenula kada su iranski dronovi počeli da devastiraju tehniku ukrajinskke vojske.

U međuvremenu, organizovane su demonstracije u Londonu, Parizu i Sjedinjenim Državama gde su građani izašli su na ulice u znak solidarnosti sa antivladinim demonstrantima u Iranu. U priču su uključene i na društvene mreže koje iz minuta u minut prate dešavanja u gradovina islamske republike .

Iranski predsednik Ebrahim Raisi obećao je da će preduzeti mere protiv demonstranata. Teheran navodi da je više od 30 ljudi ubijeno otkako su izbili protesti zbog smrti Mahse Amini u policijskom pritvoru.

Raisi je obećao da će se “odlučno nositi” sa protestima, koji su se sada proširili na većinu od 31 iranske provincije. Sukobi se nastavljaju u nekoliko gradova.

Teheran je optužio britanskog i norveškog ambasadora za „neprijateljsku” i „intervencionističku” politiku njihovih zemalja koje podržavaju proteste.

Britanski izaslanik Sajmon Šerklif je zamoljen da objasni „neprijateljski” ton persijskih medija sa sedištem u Velikoj Britaniji, dok je Norvežanin Sigvald Hauge ispitan zbog „intervencionističkog stava” predsednika norveškog parlamenta, rođenog u Iranu, Masuda Gharahkanija.

Sherklif je, podsetimo, gostovao na Iran International, Manoto TV i BBC Persian, sa sedištem u Londonu, koji finansira Saudijska Arabija. Teheran smatra da se ove medijske kuće čiji su domaćini Britanci mešaju u njegove unutrašnje stvari.

Hauge je, s druge strane, zamoljen da objasni „intervencionističke” primedbe Gharahkhanija, koji je ove nedelje na Tviteru postavio video u kojem podržava tekuće proteste u Iranu.

– Da moji roditelji nisu odlučili da pobegnu 1987. godine, ja bih bio jedan od onih koji se bore za život na ulici – izjavio je on u videu.

Protesti su dobili značajnu pažnju zapadnih političara i medija, a SAD su odmah ukinule brojna ograničenja za pružanje internet usluga Iranu kako bi podržali demonstrante i pomogli im da organizuju i podele snimke sa protesta.

Iranski zvaničnici navode da je nevladina organizacija Junajted za Iran sa sedištem u San Francisku priznala za Gardijan da organizuje proteste već nekoliko meseci.

U SAD, Nacionalna zadužbina za demokratiju koju podržava CIA već nekoliko godina finansira opoziciju u Iranu i trenutno promoviše jednog od svojih primalaca granta kao izvor autoritativnog izveštavanja o protestima.

Brojni analitičari na Zapadu, ali i u Rusiji ukazuju da je “pobuna u Iranu” krenula kada su iranski dronovi počeli da devastiraju tehniku ukrajinskke vojske. Oni ističu da to nije slučajna koincidencija i da je reč o osveti SAD i NATO.

Treba biti slep kod očiju, smatraju oni, pa ne primetiti da jen haos u Iranu krenuo posle upotrebe dronova u ukrajinskom ratu. Oni su se na bojnom polju pokazali brutalnim i neviđeno efikasnim, a na njihoviom tapetu bila je pre svega tehnika i oružje kojen je Vašington i Zapad poslao Kijevu.

BONUS VIDEO:

Izvor: Informer

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!