Posle žarkog i suvog avgusta, dolazi nešto prijatniji i kišovitiji, ali opet lepi septembar, a promenu vremena, baš kao vi, osete i vaše sadnice.
Kasno leto je vreme pripreme zimnice, što samim tim znači da se kulture poput paprike, paradajza, šargarepe, karfiola i drugog povrća koje se tradicionalno kiseli za zimu, sada beru.
Ista je situacija i sa zrelim voćem, od kog ćete praviti džem, ili ga sušiti. Septembar je, dakle vreme, kada dolazi nagrada prirode za sav trud koji ste joj posvetili u toku godine.
U septembru počinje i jesenja setva povrća, za sve one koji imaju baštu. Radi se o biljkama koje rastu u kasnu jesen ili se njihov plod očekuje narodne godine. U septembru se sade crni i beli luk, salata i blitva.
Na jesen se ponovno mogu posejati i rotkvice, crna rotkva, rukola i spanać jer oni tokom leta ne podnose vrućine i brzo “odu” u seme.
Što se tiče uzgoja ukrasnih biljaka, odnosno cveća, nema sumnje da će i plodovi vašeg rada biti vidljivi, jer nakon letnjih vrućina brojne sadnice pokazuju svoj pun sjaj i raskošno cveta.
Međutim, opet vas čeka posao, jer je neophodno da sačuvate semenje jednogodišnjih biljaka ako želite da ih sačuvate i za narednu sezonu. Semenje začinskog i lekovitog bilja će vam biti korisno, a i ulepšaće baštu. Vodite računa o tome da je seme prenosilac bolesti pa ga uzmite samo sa zdravih biljaka.
Kako bi septembarsko cveće bilo lepo i puno cveta sve do ranih zimskih mrazeva, neophodno je redovno dohranjivanje. Ovo ne važi za ruže, ukrasnu živicu i drveće, jer njihove mlade izdanke mraz može da uništi.
Do sredine oktobra letnje cveće treba počupati, a zemlju prekopati, kako bi se pripremila za sadnju novog cveća u jesen ili na proleće.
Kraj septembra je vreme za sadnju zimzelenog drveća i grmlja, kao i krtolastog i lukovičastog cveća koje je otporno na hladnoću. Pravo je vreme da posadite visibabu, zumbule i narcis. Možete razmnožavati i višegodišnje biljke, kao i ruže i grmove, kao što su maline i kupine.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)