Koliko puta ste žrtvovali sat ili dva sna, kako biste obavili sve poslove do kraja, uradili još nešto u kući, naučili koju stranicu više za ispit ili izašli na piće sa prijateljima?
Mnogi se teše time ad će se naspavati kada budu imali slobodan dan ili da će dremati kada se vrate s posla.
Postavlja se pitanje da li ove dve stvari zaista mogu da nadoknade propušteni san. Loša vest za mnoge je da postoje određene posledice za sve one koji vole vikendom da odspavaju malo duže.
Istina je da mnogi koriste svoje slobodne dane kako bi odspavali koji sat duže nakon naporne radne nedelje i ranog buđenja. Najnovija istraživanja su, međutim, pokazala da ova navika može da ima poprilično loš uticaj na organizam. Prema dobijenim rezultatima iz jednog eksperimenra, osobe koje duže spavaju preko vikenda imaju veći apetit i skloniji su pojavi dijabetesa.
Osim toga, loša vest je i da time jedino dobijate poremećaj svog “unutrašnjeg časovnika”, kako tvrdi klinički psiholog i specijalista za poremećaje sna, Dženet Kenedi.

– Ukoliko pokušavate da nadoknadite sve te sate sna koje ste propustili tokom nedelje, samo ćete poremetiti sopstveni unutrašnji časovnik. Ako previše spavate preko vikenda, samo ćete biti još džangrizaviji i osećaćete se kao da su vas tukli, jer je i to stres za telo – objasnila je ona.
Stvar je u tome da se i skraćivanjem i produžavanjem sna, vaš organizam zbunjuje i izlaže stresu. Ukoliko, na primer, spavate prekratko, punićete sebe kofeinom u toku dana, koji u velikim količinama može da bude poprilično loš za telo.
Zbog stalne promene rasporeda spavanja, vaše telo više neće znati kada je vreme za odmor, opuštanje i san. U daljem periodu možete očekivati osećaj anksioznosti i nesanicu.
Odrasloj osobi je neophodno između 6 i 8 sati sna dnevno. Ipak, između te prirodne potrebe i samog čoveka, često se nađu obaveze, druženje i slično.
Da stvar bude gora, posledice mogu da budu i veće, donsono dugoročnije. Kada ne spavate dovoljno duži vremenski period, vaše moždane funkcije se usporavaju, a svakim danom vam postaje sve teže da obrađujete informacije. San služi i tome da se iz uma izbaci sav “kognitivni otpad”, a njegov nedostatak zadržava stres, umor i nepotrebne informacije.
Potrebno je da napravite ustaljeni raspored spavanja, kako bi vaše telo funkcionisalo bez problema. Idite na spavanje svako veče u približno isto vreme, a isto tako se i budite ujutru.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)