Diskoloracija KOŽE u trudnoći: Zbog čega nastaju tamne FLEKE na licu kod trudnica i kako da ih tretirate?

Tamne fleke na licu su veoma česta promena na koži trudnica

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: IAN HOOTON / Sciencephoto / Profimedia

Diskoloracija kože je veoma česta pojava u trudnoći sa kojom se sreće sve veći broj žena.

Ona se može ublažiti pravilnom negom i zaštitom kože od sunca, a najčešće prestaje nakon porođaja.

Ukoliko se borite sa ovim problemom, treba da znate zbog čega ove fleke zapravo nastaju, ali i kako da ih se rešite.

Kako nastaju tamne fleke na licu?

Tokom trudnoće telo prolazi kroz mnogo promena. Za mnoge od tih promena su trenutne i prestaju nakon porođaja, dok pojedine mogu da se zadrže i čak postan trajne.

Jedna od tih promena jeste promena boje kože za vreme trudnoće. Trudničke tamne fleke su nešto čime se iznenade mnoge trudnice, a još veće razočarenje javlja se sa saznanjem da su te fleke trajne. Najveći problem ovih “maski trudnoće” jeste što je javljaju na licu. Manifestuje se u vidu tamnih mrlja najčešće u predelu jagodica, nosa, gornje usne i čela.

Nastaje kada estrogen i progesteron proizvodevišak melanina, kao u slučaju kad je koža previše izložena suncu.

Zaštitni faktor 50 SPF + je obavezan tokom trudnoće

U trudnoći je veoma važno ne izlagati se direktnom sunčevom zračenju. Koža u trudnoći može odreagovati drugačije na sunce, a neke od promena koje se mogu javiti jesu opekotine i hiperpigmentacije.

Foto: Shutterstock

Za vreme trudnoće pojačana je proizvodnja pigmenta melanina, što dovodi do hiperpigmentacija, odnosno sitnih tamnijih fleka. Ove fleke, po rečima kozmetičara, karakteristične za trudnoću, nazivaju se chloasme i lokalizovane su na licu, najčešće na regiju čela, nosa i obraza.

Trudnice treba da izbegavaju sunce u periodu između 10 i 17 časova. Visoki zaštitni faktor 50 + je obavezan, a potrebno je da ga nanesete pola sata pre izlaska na otvoreno, kao i na svaka dva sata u toku boravka na otvorenom prostoru.

Zaštite kožu kremom za sunčanje sa zaštitnim faktorom 15SPF , bez obzira koje je godišnje doba u pitanju, a tokom leta nemojte izlaziti napolje bez faktora 50SPF.

Kako da rešite problem diskoloracije kože nakon trudnoće?

Tamne fleke sa lica mogu nestati same od sebe nakon porođaja. Ipak, u većini slučajeva nije tako. Kada nakon određenog vremena mama ustanovi da se tamne fleke nisu povukle, možda će na svoju ruku uzeti krene koje bi mogle da posvetle kožu.

Ipak, savet svim mamama nije da same čine korake koje bi mogle da pogoršanju njihovu trenutnu situaciju. Najsigurniji način za rešavanje problema heperpigmentacije kože tokom trudnoće jeste odlazak kod dermatologa. Nakon pregleda kože stručno lice daće vam savete i preparate kojima će se problem najbrže rešiti.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs, bebac.com

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar