Mladim majkama dojenje može da bude težak zadatak, bez obzira na to što deluje jednostavno i sasvim prirodno.
Usled neiskustva, nastaju brojne greške koje otežavaju hranjenje bebe.
S obzirom na to da je majčino mleko neophodno za normalan rast i razvoj bebe, svaka mlada majka treba da bude upućena u načine na koje može sebi da olakša ceo postupak, kako bi izbegla bolove, zatvor, preterani umor i druge pojave koje se gotovo neminovno javljaju posle porođaja.
Oko svih nedoumica koje imate, treba da se posavetujete sa stručnjacima, a ovih 7 saveta vam takođe može biti korisno.
Dodir kože od kožu
Odmah nakon rođenja i početnih pregleda, treba da uzmete svoju bebu i da je stavite an grudi. Stručnjaci smatraju da blizak kontakt pomaže u razvoju bliskosti deteta i majke, ali i u uspostavljanju navike dojenja.
Direktan kontakt sa majkom može4 i da pomogne bebi da iskoristi prirodne reflekse kako bi pronašlo dojku.

Udobno se smestite
Prilikom dojenja, potrebno je da nađete položaj koji odgovara i vama i bebi, ali i da budete sigurni da je vaša beba bezbedna. Ukoliko osećate bol duže od 30 sekundi tokom dojenja ili dođe do oštećenja bradavice, što je sasvim očekivano, treba da vam bude jasno da položaj nije dobar.
Dojite na zahtev
Ukoliko beba traži da sisa nekoliko minuta nakon što ste je već podojili, potrebno je da je poslušate. Hranjenje na zahtev bebemože da utiče na tod a se pšoveća proizvodnja mleka, kako bi zadovoljila bebine potrebe.
Proverite da li beba guta
Beba guta u ritmičkom obrascu dok se mleko gura prema bradavicama. Dok čekaju da mleko krene, bebe mogu da zastanu, zbog čega je neophodno da proveravate da li zaista gutaju, donsono piju. To može da vam pokaže da li se beba dobro hrani ili ne.

Držite bebu budnom
Normalno je da dojenje uspava bebu,a li je preporučljivo da držite bebu budnom što duže, kako bi popila dovoljno mleka. Neki stručnjaci preporučuju i da budite bebu na svaka 3 sata kako biste je podojili.
Jedite dovoljno kalorija
Majke potroše između 400 i 500 kalorija dnevno u toku dojenja, pa je neophodno da u svoj organizam unose dovoljnu količinu ove materije. Sama potrošnja zavisi od brojnih faktora, poput godina i genetike, tako da ne postoji savršeni recept za ishranu.
U svakom slučaju, unosite dovoljno kalorija, ali i vlakana, kako biste izbegli zatvor koji se često javlja nakon porođaja.
Jedite zdravu hranu
Kako biste ostali i zdravi i kako bi mleko bilo zadovoljavajućeg kvaliteta, potrebno je da se hranite zdravo. Nutricionisti savetuuju da povećate unos holina, gvožđa i kalcijuma. Kako biste uneli dovoljno gvožđa, potrebno je da konzumirate crveno meso, pasulj, orašaste plodove, sušeno voće i obogaćene žitarice.
Najviše kalcijuma se nalazi u mlečnim proizvodima, mahunarkama i suvom voći, dok su holinom bogata jaja, živinsko meso, kikiriki, proizvodi od soje i mleka, kao i špomenute mahunarke.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)